Bi insanın en sevdiği yemek baamya olabilir mi?

Annekaz
17 Temmuz 2008
3 Yorum


çiçeği
Olmaz mı? Şimdi insanlar ikiye ayrılır bamya sevenler ve sevmeyenler diye bamya sevmeyenler önyargılıdır çünkü hiç denememiştir bamyayı direkt sevmemiştir.Yada kötü bamya pişiren birine denk gelmiştir bamyanın sündüğünü falan görmüştür eyvah demiştir:)

Bamya sevilmeyecek bişi değil bizim evde sevmeyen yok Bamya hakkında bir kaç bilgi vereyim.İng Okra dır hanım parmağı olarak da bilinir.Çok fazla çeşit yapamamaktan şikayet edenler için değişik tariflerde var mesela Buradaki videoada Bamya kızartması var hoş görünüyor karnıbahar kızartmasına benzettim ben..

Bu da kırmızı olanı tuşusu bile yapılıyor ama yabancı tariflerde gördüğüm kadarıyla çiçek bamya bilinmiyor.Çiçek bamya ile tam olgunlaşmış bamya arasında hem lif hemde lezzet açısından çok fark vardır.Bir noktada bamya yemeğinin sünmemesi için hafif kavrulmuş soğanın içine bamyalar atılınca yarım limon sıkılıp onunla beraber rengi dönenene kadar kavrulması gerek bu şekilde pişirilen bamya sünmez . Ayrıca çok pahalı ..Şöyle kurutulmuş çiçek bamyadan alayım mutfak duvarına asayım derseniz iki haftalık pazar masrafını vermeniz gerek.Ayrıca bamyanın tazesi kurusu ve konservesi hep ayrı ayrı lezzzette oluyor.Ben kurusunu tercih ediyorum..E bu kadar anlattık denersiniz bi kere :D Daha önce yayınladığım köfteli bamya

Bunu da seversin  Eski dantelerle süslü tişört
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (3)
  1. yass dedi ki:

    bamya benım de sevdıgım sebzeler arasında.. ınsanlarda cesıtlı yakıstırmalarda bulunacagına bır tadına baksalar cok sevecekler:)

  2. rüzgar dedi ki:

    Ben baktım tadına hem de birkaç kere, olmuyor işte, sevemiyorum. Kendim yaparım ev halkına bayıla bayıla yerler, ben yiyemem gene de.

  3. hüly@ dedi ki:

    ben değil ama annem acaip güzel yapar bamya yemeğini.offf limonda sıkacaksın üstüne..yanınada pilav…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim