Kıymalı Bamya

Annekaz
22 Ağustos 2010
1 Yorum

Ramazan Yemeklerinin baş tacı bana kalırsa çok severim mevsim itibari ile de tam zamanı, övünmek gibi olmasın çok güzel yaparım asla sünmez ailecek çok severiz .Taze bamya ayıklama ile ilgili genelde ayıklayana pişirene göre değişiklikler olabiliyor benim vaktım varsa böyle ayıklarım. Sapını tamamen kesmeden bıçağı etrafında gezdiririm. Sapının tamamen kesildiği de oluyor ama en güzeli aslında çiçek bamya kullanıp hiç  çekirdeklerini ortaya çıkarmamak ama elde bunlar vardı.Tabi bir de minik doğranmış kırmızı etle bir başka olur. Bizim kıymamız vardı buna da şükür deyip  Kıymalı Bamya tarifimize geçelim :))

1 Kuru soğan ince doğranıp az yağda kavrulur içine yumruk büyüklüğünde kıyma atılıp bir iki dakika daha kavrulur. Bir kaşık domates salçası atılıp ayıklanmış yıkanmış bamyalar tencereye boşaltılır ve ağzı kapatılıp rengi dönene kadar kısık ateşte pişirilir. Rengi açık yeşile dönen ve suyunu hafif salıp çeken bamyaların üzerine bir iki minik parça limon tuzu atılır ve şöyle bir karıştırılıp yeteri kadar kaynar su konulur tuz atılıp bamyalar yumuşayana kadar pişirilir.

Pişirdiğiniz bamya sünüyorsa limon tuzunu bu şekilde kullanmanızı tavsiye ederim. Yoksa bu aşamada  yarım limon da olur ama limon tuzu tercih sebebidir. Afiyet Bal şeker olsun Hayırlı iftarlar.

Bunu da seversin  Tahinli Tatlı çörek
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim