Kışlık hazırlıklar – Hazır doğal yemekler

Annekaz
24 Temmuz 2017
Yorum Yok

Kışlık hazırlıklar havalar ısınır ısınmaz başlıyor malum kışın hem sağlıklı beslenmek hem de özlediğimiz yaz tatlarını sofrada görmek hem çok pratik hem de sağlıklı. Ben kışın kış sebzeleri yazın yaz sebzeleri yenmesi taraftarıyım sağlıklı olanı bu;  yani kışın gidip ithal ya da serada yetişen yaz sebzelerinden almayın zaten doğal değil ama yazdan hazırlanan sağlıklı yiyecekler sofranıza renk katacaktır.

KIŞLIK HAZIRLIKLAR – AÇ ISIT YE

Kışlık hazırlıklar içinde en sevdiğim kesinlikle kendi yaptığım hazır yemekler. Yani öyle fasulye dolaba koyayım kış gelsin çıkarayım pişireyim değil hazır pişmiş kışın ortasında açıp sadece ısıttığım ilk günkü kadar taze sulu yemeklerden bahsediyorum. Yani düşünün işten eve geldiniz  gidip balkondaki kutudan bir kavanoz hazır bamya yemeği çıkarttınız tencereye döküp ısıtırken azıcık pilavı ocağa koydunuz bu arada yanına bir kış salatası buyrun hazır yemek.

kislik-hazirliklar-bamya-1

KIŞLIK HAZIRLIKLAR – BAMYA

KIŞIN AÇ ISIT YE YEMEKLER NASIL HAZIRLANIR?

Bu yöntem basit bir konserveleme yöntemidir genelde konserve sebzeler hafif haşlanır ve kavanoz içerisinde tekrar kaynatılır ve uzun süre saklanır tadı ve kokusu olur yiyen kişi  konserve  olduğunu bilir ama ben bu yöntemle aç ısıt ye şeklinde hazır  yemekler yapıyorum ne koku ne de tat değişikliği oluyor bilinen bir yöntemi biraz daha geliştirdim.

Kışlık hazırlıklar kapsamında  hazır yemekler için ihtiyacınız olan malzemeler

Kış için yapmak istediğiniz yemek  bamya, fasulye patlıcan, biber kızartması, çorba  vs vs.. )

Ben aç ısıt ye bamya anlatacağım

1 kilo bamya

2 adet  kuru soğan

2 adet domates

1 kaşık salça

4 küçük parça limon tuzu

tuz

yağ

2 adet litrelik konserve kavanozu, yeni kapak kapakları kaynatmak için küçük bir tencere ve biraz su

Bunu da seversin  Gençleştiren bal limon mucizesi

Soğanları küçük küçük doğrayıp kavuralım domateslerin kabuklarını soyup doğrayıp salça ile beraber biraz kavuralım ayıklanmış bamyaları karışıma atıp limon tuzunu ekleyip bamyaları çok hırpalamadan hafif karıştırıp ocağı en kısık seviyeye getirip kapağını kapatalım. Hafif sulanıp rengi değişince üstünü geçecek kadar kaynar su koyu pişirelim  pişmeye yakın tezgaha bir havlu serelim kapakları kaynayan suya atalım temiz kuru kavanozlara hızlı hızlı bamyayı suluca koyalım hızlıca kaynattığımız kapağı alıp ağzını sıkıca kapatalım hemen ters çevirip üstünü örtelim bir gün boyunca hiç dokunmadan bu şekilde bekletelim işte kışın yemek için hazır yemeğiniz hazır.

Bu tür yemeklerde her zaman risk vardır. Ertesi gün kontrol edin kapaklar bombe yapmış şişmişse açın tüketin ya da yeniden aynı işlemi yapın. Kapaklar hafif içe çökmüş en sağlıklısı

KAVANOZLAR NEREDE SAKLANIR?

Bu şekilde hazırlanan kavanozlar güneş görmeyen karanlık yerde saklanır buzdolabı şart değildir her türlü zeytinyağlı etli yemek yapılır. Çorba dahil yapabilirsiniz. bu şekilde buzluğunuz size kalır.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim