Bira Kiti Nedir, Nereden Alınır?

Annekaz
15 Mart 2021
Yorum Yok

“Butik” yani ufak çaplı pek çok girişimin popülerleştiği günümüzde, evde üretilen butik biraların da revaçta olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle pandemi ile birlikte evlere kapandığımız bu dönemde, kişisel gelişimin ve deneysel üretimin artması, sevindirici güzel detaylar arasında yerini alıyor elbette. Yeni yemekler, yeni hobiler derken daha önce evde yapmayı düşünmediğiniz hem yeni hem bildik bir lezzeti kendiniz üretmeyi denemek istemez misiniz? Evde bira yapımı ile alakalı çok fazla şey duymuş, okumuş ya da bu bilgiyle hiç karşılaşmamış olabilirsiniz. Bizler size; bira kitinden üretim sürecine aklınıza takılan pek çok soruyu yanıtladığımız, tüm merak ettiklerinizi açıklamaya çalıştığımız bilgilendirici bir rehber hazırlamak istedik. Dikkatle ve keyifle okumanızı dileriz!

Evde Bira Yapımı Nasıl Olur?

Konuya aşina olmayan kişilerin kulağına çok zor hatta imkânsız gibi gelmesini çok iyi anlıyoruz. Doğru ekipman ve doğru teknik ile evde yapılan birayı deneyimlediğiniz zaman; dışarıdakilere oranla çok daha kaliteli ve kolay içilebilir olduğunu göreceksiniz. Yapımı ise tekniğe ve reçeteye uygun hareket ettiğiniz takdirde düşündüğünüzden çok daha basit. İleriki yazılarımızda detaylı olarak aktaracağımız evde bira yapımından kısaca bahsetmek gerekirse; ihtiyacınız olan yegâne ürün bira kiti.

Kedikoy.com.tr den temin edebileceğiniz bu kit ile hem çok kolay hem de çok keyifli bir şekilde kendi içeceğinizi kendiniz hazırlayabileceksiniz. Peki, bahsettiğimiz kit nedir, içerisinde neler bulunur ve nereden alınır, gelin bir de bunları inceleyelim.

Bira Kiti Nedir?

Bira yapımı için temin edilmesi gereken kitin içerisinde sıvı malt özü bulunur. Malt özü, arpanın haşlanmasının ardından vakum altında yoğunlaştırılması sonucu elde edilen tatlı bir sıvıdır. Malt özünün yoğunlaştırılma sürecinde önemli olan yüksek ısı görmeden yoğunlaştırmanın sağlanmasıdır. Paket içerisinde yer alan ve malt özüne biraya has acılığı kazandıran madde ise şerbetçiotudur. Kitin içerisinde malt özü ve şerbetçiotuna ek olarak maya da bulunmaktadır. Tekniğe dikkat edildiği takdirde kolay ve anlaşılır olan bu işlemde sırasıyla yapmanız gerekenler; kit içerisinde bulunan malt özütlerini belirtilen miktarda içme suyu ile çözerek kaynatmak, reçeteye uygun şekilde şerbetçiotlarını eklemek ve son olarak da soğutmaktır. Oldukça basit ve eğlenceli bu işlem için gereken tüm ekipmanları ve kitleri bizden temin edebilirsiniz. Kediköy’de bira kiti harici temin edebileceğiniz malt özleri; sade ve şerbetçi otu eklenmiş olarak iki alternatif ile sunulmaktadır. 

Bunu da seversin  Yalnızca Bruschetta mı, Hayır: Ekmek Üstü Her Şey!

 

Ev Yapımı Biranın Tadı Nasıl Olur?

 

En sık karşılaşılan ve en merak edilen sorulardan birisi, normal olarak budur. İlk kez yapıyorsanız endişelenebilir ve dışarıdaki bildik tatlara oranla iyi olmayacağı yanılgısına kapılabilirsiniz. Bizlerden temin ettiğiniz doğal ürünlere kendi emeğinizi katarak ürettiğiniz butik biranın tadının dışarıda tükettiklerinizden çok daha iyi olacağına şimdiden emin olabilirsiniz. Hem içerisinde katkı maddesi bulunmayan ve tüm üretim aşamalarını gördüğünüz bir ürünün kötü olma ihtimali var mı? Biz olmadığını düşünüyoruz.

Bira Kiti Nereden Alınır?

İnternette butik bira yapımı ile ilgili pek çok kaynak bulunmaktadır. İhtiyacınız olan ve 1 kez satın alacağınız başlangıç setini, yapım aşamasında kullanacağınız bira kitini, malt özünü ve şerbetçi otunu; güvenilir, doğal ve katkı maddesinden uzak duran işletmelerden temin etmelisiniz. Doğanın tadını çıkarmak ilkesiyle yola çıkan ve doğaldan uzaklaşmayan Kediköy ailesi olarak; ihtiyacınız olan doğallığa ulaşmanız için sizlere aracı oluyor ve kendi elleriniz ile üretmenin güzelliğini keşfetmenizi istiyoruz. Bizler, doğayı ve doğada yaşayan tüm canlıları önemsiyor, içerisinde bulunduğumuz dünyayı daha güzel ve yaşanılır kılmak için çalışıyoruz.

https://www.kedikoy.com.tr/

Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim