Bulaşık makinesi neden pis kokar?

Annekaz
10 Mayıs 2014
Yorum Yok

bulaşık-makinesi

En utandırıcı temizlik detaylarından birisi bu galiba Bulaşık makinesi neden pis kokar? İçinde kaşıkların tabakların yıkandığı makineden çıkanları  direkt ağzımıza aldığımız içine yiyeceklerimiz koyduğumuz kapların yıkandığı  Bulaşık makinesi neden bu kadar pis kokar?

Bulaşık makinesi temizliği..

Bazen atladığımız önemli bir detay öncelikle bulaşık makinesinde conta ve plastik parçalar temizlenmeli.  Conta kısmını temizlemek bizim elimizde Conta kısımları ve iç temizlik için isterseniz çamaşır sulu bir karışım yapabilir isterseniz sirkeli karbonatlı doğal bir karışımla bulaşık makinenizi temizleyebilirsiniz. Her ikisi içinde mutlaka eldiven giyin ve mikrofiber bez kullanın.

1 litre suya yarım küçük çay bardağı çamaşır suyu ve ya 1 litre sıcak suya bir çay kaşığı beyeaz sirke ve bir kaşık karbonatı atın karıştırın. Mikrofiber bezle sepetlerini çıkardığınız bulaşık makinesinin iç kapak ve yan kapak taraflarını silin contasını silin. Pervaneler çıkarmasını biliyorsanız çıkarın deliklerini kontrol edin. Tıkalıysa kürdan yardımı ile açın sıcak su ile musluk altında yıkayın. Filtresini çıkarın ve yine sıcak su ile yıkayın iç kısmını silin..Eğer bulaşık makinenizde içten pompası varsa temizlik yaptığınız suyu dökün ve pompasını çalıştırın.

Filtre sepet ve pervaneleri takın makineyi bir kerede boş çalıştırın. Bu temizlik işlemlerini ayda  bir kere mutlaka uygulayın. ayrıca 4 ya da 6 ayda bir makinenizi kirece ve yağa karşı profesyonel temizlik maddeleri ile temizleyin. Kireç sökücü ve yağ sökücü olmak üzere setler satılıyor yaklaşık 18 liralık bu paketlerin tamamı makineye boşaltılıyor ve kökten bir temizlik sağlıyor. Eğer Bulaşık makinenizde bunlara rağmen koku oluyorsa makine kirli suyu tam pompalamıyor ve ya pompadan kirli su geri geliyordur. Bu durumda servis çağırmanız gerek.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim