Çocuğunuza güvenlik kelepçesi takar mısınız?

Annekaz
7 Mayıs 2017
Yorum Yok

Çocuklar için güvenlik kelepçesi nedir? Çocukları gezdirirken güvenlik amaçlı kelepçe kullanmak doğru mu? Çocuklar gerçekten çok hareketli alışverişe çarşıya pazara çıkarken ya da piknik gibi etkinliklere katılırken gözümüz sürekli çocuğumuzda olur. Dünyada her yıl 3 milyon çocuk kayboluyor! Türkiye’de ise  2012 yılında 12 binden fazla çocuk kayboldu! Rakamlar ürkütücü küçük bir hata, keyifli bir pikniğin, gezinin sonu facia olabiliyor.

Son zamanlarda sokaklarda sık sık görmeye başladığımız güvenlik kelepçeli- tasmalı- ya da güvenlik çantalı pek çok anne çocuk var. Anneler babalar hareketli yerinde duramayan kafayı başka bir yere çevirince anında ortadan kaybolan çocuklar için bu  yardımcıları kullanıyorlar. Aliexpress’de  25 30 liraya satılan bu güvenlik kelepçelerinin pek çok formu var çanta, bileklik ya da tasmaya benzeyen göğüse takılan modelleri mevcut.

guvenlik bilezik

Görüntü olarak hoş değil lakin bazı aileler için bu alet kurtarıcı  ben annekaz facebook sayfamda konu hakkında annelerin görüşlerini istedim, anneler 200 den fazla yorum yaparak fikirlerini söyledir bazıları güvenlik bileziklerinin ya da kelepçelerinin kendileri için kurtarıcı olduğunu bu şekilde hem çocuklarının hem de kendilerinin rahat ettiğini söylüyor. Bazı anne babalar ise oldukça karşı  bakın anneler çocuk güvenlik bileziği ve güvenlik kelepçeleri hakkında neler düşünüyor.

Aynur hanım;  sokakta yürürken herkes iyi kötü bi şekilde çocuğunun elinden tutmuştur…aradaki boy farkı yüzünden de ya o çocuğun kolu aşırı yükarıda asılı gibi yürür (ki bu çok sakıncalıdır) ya da ebeven eğilir koluna çok asılmamak için her şekilde de rahatsız edicidir…bu bakımdan değerlendirilirse bu bağlama şekli çok da rahatsız etmedi beni …kimisi çocuğun psikolojisi diye itiraz etmiş…kolundan çekiştire çekiştire yürütülen çocukların psikolojisini düşünün bir de ….şiddet yok …baskı yok …çocuk güvende …kafalar rahat …dayatma yok istemeyen kullanmaz..

Nilgün Hanım;Bizler nasıl bir bireysek onlarda öyle onlarda kendi başlarına yürümek koşmak ister bir kac saat çocuğun peşinden onunla birlikte koşmak yürümek zıplamak zor değil bence çok yanlış çocuk diğer çocukları görüp ben neden bu sekilde bağlıyım diye sorabilir kendine ve özgüven i yok olur her ne kadar Küçük. Ve yaramaz olsalarda kendine bağlamak yerine onlarla birlikte çocuklasmak daha mantıklı..

guvenlik bilezik

Meryem Hanım; Bence daha aşağılayıcı birsey olamaz. Sorumluluktan kacan anne babanin hemen alacagi bi ürün. Cocugun özgüveni, kisiligi nasil gelişecek. Kendini bir birey gibi nasil hissedecek, bi zahmet çaktırmadan göz ucuyla takip edeceksin yanından yürürken. Oldu olacak tasma takip gezdirsinler.

Bunu da seversin  Çocuklar ve gençler kodlamaya nereden başlamalı?

Rafet Bey; Bu kışın metro markette alışverişteydik dışarda tipi kar vardı sorumsuz bir anne adayı kasada önümde sıradaydı sırf çocuğu susturmak için dondurma verdi ben dahil çevrede kaç kişi varsa yadırgadık bu bir bence sırf çocukları susturmak ve ebeveynlerin başından atması yani bakmaması sen çocuğuna sahip cikamayacaksan eğer kapat eve çıkartma dışarıya yada adam gibi elinden tut ve her istediği şeyi de alma ama malesef yokkkkkk

Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim