Çocuklar İçin Okul Öncesi Eğitim ve Önemi

Hayriye Koz
26 Kasım 2018
Yorum Yok

Çocuklar, gelişimlerini tamamlamak adına eğitimlerine kendilerine en uygun yaşta başlamalıdırlar. Okul öncesi eğitim döneminin de amacı, çocukların ilk çocukluk dönemi adı verilen 0 ve 6 yaş arasındaki zaman aralığını kapsamaktadır. Okul öncesi eğitimi, gerekli akademik ve bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya çıkmış bir uygulamadır. Okul öncesi eğitim sayesinde, ailelerin bildikleri yetiştirme tekniklerinin çok ötesinde bir eğitim verilecektir. Çok küçük yaşlardan itibaren gelişen çocukların beyinlerinde, doğru ve ileride karakterlerini oluşturabilecekleri kadar güçlü bilgilerin olması gerekmektedir. İşte okul öncesi eğitiminde, çocukların bu konulardaki altyapısının oluşturulması için interaktif teknikler uygulanmaktadır. Çocuklar bu sayede daha bilinçli bir şekilde büyümeye devam edecektir.

Okul Öncesi Eğitimde Sosyallik

Sosyallik kavramı, günümüzün en önemli olgularından bir tanesidir. İletişim kanallarının bu denli yoğun olduğu popüler günümüzde, artık okul öncesi eğitimin de önemi daha iyi bir şekilde anlaşılmıştır. Okul öncesi eğitimlerinde, çocuklar ev ortamından çıkarak farklı arkadaşlıklar edinirler. Bu sayede günlük ilişkilerin temelleri, okul öncesi eğitimlerde atılmış olur. Okul öncesi eğitimleriyle beraber, arkadaşlık ilişkileri ve iletişim kurma yeteneklerinde ciddi bir kazanım sağlanır. Ayrıca çocuklar, eğitimleri kapsamında başına gelebilecek olumsuzluklarla da başa çıkmayı öğreneceklerdir. Gelişen iletişim olguları, bu sayede çocukların karşısındakini dinlemeye ve saygı duygusunu bünyesinde oluşturmasında yardımcı olacaktır.

Okul Öncesi Eğitimin Kazanımları

Okul öncesinde verilen eğitimlerde, çocukların en doğru şekilde beslenmelerini sağlayacak teknikler verilmektedir. Bu yüzden çocuk zihinsel olarak büyürken, aynı zamanda fiziksel olarak da gelişimine devam edecektir. Yapılan aktivitelerle, çocukların motor fonksiyonlarında da ciddi bir ilerleme elde edilecektir. Okul öncesi eğitimlerde, çocuklar kendi başlarına hareket etmeyi öğrenir. Bu kazanım sayesinde, çocukların kendilerine olan öz güvenlerinde ciddi bir artış görülür. Çocuklar, çevrelerinde bulunan farklı çocuklarla arkadaşlık kurarak interaktif bir öğrenme sürecine de girmiş olurlar. Bu sayede dil gelişimleri, beklenmedik bir hızda artacaktır. Çocuklardaki zeka ve motor psikolojisinin gelişiminin %70’lik kısmının 7 yaşına kadar kazanıldığı düşünülürse, okul öncesi eğitiminde uzmanlar tarafından sağlanacak kazanımların, çocuk gelişiminde ne kadar önemli olduğu anlaşılır.

Bunu da seversin  Saklama kabından oyuncak mutfak!
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.