D. eti ve ötesi..

Annekaz
30 Nisan 2009
7 Yorum

D . Eti derken sizce neyi kastettim ne anladınız Dana eti? Domuz eti? Deve eti? Etiketlerin üzerinde bazı firmalar D.Eti şeklinde yazabiliyormuş, artık ne eti insaflarına kalmış. İyi bir tüketici etiketleri kontrol ederek almalı ya bakmayanlar sen kötü tüketicisin etiketine bakmadın e hak ettin ozaman mı denmeli.

Daha bugün bir açıklama geldi bundan sonra etiketlere d. eti yazılmayacak diye, fakat kırmızı etlerde bile domuz etini anlamak zor bırakın işlenmişi kıymayı kuşbaşını, ağır kokusu yağlı görünümü belki fark edilir ama o da zor..Her neyse Türkiye’de yasal olarak üretim yapan 3 çiftlik ve iki kesimhane varmış tabi bunlar yasal olarak bilinenler itirazımız yok neticede yemeyi tercih eden tüketende bir o kadar insan var fakat bu iş hala oturtulmuş değil. Elimizden gelen merdiven altı üretimim ben diye bağıran 3-5 liralık kaliteli markalar dışında et ürünü almamak gerisi için çaresisiz bu da devletin suçu..

Domuz gribinden sonra ayaklanan avrupa başka başka isimler taksın, israil sağlık bakanı meksika gribi diye demeç versin hiç önemi yok bu domuz gribidir tıpkı kuş gribi, Hristiyanlıkla başka dinleri ayıran (Yahudilik ve müslümanlık) tek ulusal toplumsal gösterge domuz eti kültürü ve etkileri kötü yara almasın diye bu kadar uydurma isimler..

Pişen hiç bir ette grip mikrobu kalmaz diyor uzmanlar ama kuş gribinde de bu az söylenmedi ne oldu yine tavuk sektörü yerlerde süründü şimdi ne olacak tavuk sektörü kanatlanacak domuz eti şüphesiyle kırmızı et tüketimi azalacak zaten dış ülkelere ihracatı nedeniyle pekte ucuz olayan tavuk etinin fiyatı yükselecek.

O kadar falsomuz varki o kadar kendi kendimizim düşmanıyızki grip bahanesiye domuzu kötülemeye gerek bile yok güven kalmamış bakın geçen sene karpuzlara kabak aşıladılar haha kocaman kocaman kırmızı dolu dolu diye tadı berbattı dış piyasa bir iki daha sonra almadı kardeşim karpuzunuz karpuza benzemiyor deyiverdiler..Kimin suçu? sadece bizim ülkemizde vardır dış piyasada tavuğa çok rağbet var iç piyasa lütfen satıyoruz fiyatıda aha bu alıyorsanız alın diyen.. aman kimseye güvenmiyorum herşey bozuk etimizde karpuzumuzda.. hiç kusura bakmasınlar mahalleye eskiden bir amca gelirde iki tane dana getirirdi keserdi oracıkta bütün mahallede ondan alırdı belki ortaçağ zihniyeti belki sağlıksız ama en azında dana olduğunu biliyorduk..off !

Bunu da seversin  Türk Oyaları Japonya'da
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (7)
 1. Düğme Bay'la BinbirçeşniHayat dedi ki:

  inanın sayfanızın mudavımıyım..hatta kendı sayfamda sız sayfanızı guncelldıkce blogrolumda gozukuyor ama bu zamana kadar her yazınızı okumama ragmen tembelllik deyın duyarsızsın deyın yorum yazamadım:(

  ama bu konuya yazmalıyım yazdıklarınıza bastan sona kadar katılıyorum ha şuda var her sorunda devletın suçu dıyoruz evet sucu var ama bazı seylerede yetısemıyorlar demekki yada sosyal kurumlar başı çekmeli duyarlı olmalı…hanı ben şu derneğiyim dıyenler mesela…..

  sevgılerımle

 2. edaca30 dedi ki:

  ayyyyy bu hayvan bana cok sevımsız gelıyo gorunce bıle mıdem bulanıyooooor vallahiiiii öğğğğğ
  paylasımınız ıcın teskkurler

 3. Anonymous dedi ki:

  evet çok doğru söylüyorsunuz size katılıyorum.önceden yok at eti yok eşşek eti derken şimdi domuz eti çıktı başımıza sebzelerede etlerede güvenemiyoruz sağlığımız allaha emanet

 4. e.t. dedi ki:

  sizin mahalleye gelen amcayı bizim orayada çağırsak, ve hatta gelirken yanında 2-3 de tavuk getirsin mümkünse.
  aahhh keşke keşke……

 5. iffetin günlüğü dedi ki:

  kırmızı eti aşırı tüketmek zararlı deniyor, ama evde etobur bir koca ve etobur çocuklar olunca mecburen et yeniyor.doğuda küçük bir ilçede oturduk hasta hayvanların öldüm fiyatına kasaplara satıldığına şahit olduğumuzdan beri kendimiz bir hayvan kestirip dipfirize dolduruyoruz. ama şarküteri ürünlerini imal edemiyoruz Allah korusun artık..

 6. ayliz dedi ki:

  yazdıklarınızda sonuna kadar haklısınız nereye inanıp nereye güveneceğiz artık bilmiyorum.
  bizim mahalledede var.yani sakaryadakinde bence hiçde sağlıksız flan değil temiz bir yerde kesldikten sonra en azından helal kesim ve ne aldığımızı biliyoruz.
  en güzeli mezbahanelerde 10-15 kişi bir olup bi hayvanı kestirtmek ve eşit bölmek dondurucudada stokedilen etler tüketilir.ha bu bir çözümmüdür değil elbette ama zaten sadece et almakla olmuyorki iş salamlarda sucuklarda neler var ALLAH bilir

 7. Anonymous dedi ki:

  Domuz gribi domuz eti yemekle geçmiyor insanlara tamamen solumayla havayla insandan insana geçiyor..

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim