Dezenfektan ve Temizlik Mendili nasıl yapılır?

Annekaz
10 Mart 2020
Yorum Yok

El dezenfektanları ve temizlik mendillleri korona virüs sebebi ile birden kıymetlendi ve hatta eminim stokçular tarafından da stok edilmeye başlanıldı bile.

Dezenfektan maddeleri market raflarından hızla eksilirken, internet sitelerinde ise fahiş fiyatlardan satılmaya başlanıldı bile. Ama Avrupaya baktığımızda temizliğe dikkat eden bir toplumuz. Sokaktan eve girdiğimizde üzerimizi değiştirmeden eve adım mı attırırdı annelerimiz? Hatta elleri yıkamadan sofraya oturmamak gibi güzel bir geleneğimiz ve temizlik alışkanlığımız var.

Ama fırsatçı bir toplum olmamız sebebiyle zor durumları fırsata çevirmek gibi bir fıtratımız var.Bunu en son maske olayında gördük. Temizlik maddeleri içinde böyle bir fırsatçılık oluşmaya başladı. Sosyal medyanın ya da yazılı-görsel basının poh pohladığı bir ürün anında toplumda fırsatçılık yönünden karşılık bulabiliyor.

Dezenfektan ve hijyenik mendiller evde nasıl yapılır?

Evde dezenfektan yapılışını araştırdık ve sizin için en kolay anlaşılır şekle dönüştürdük. Dezenfektan yapımında kullanılan iki ana ürün bulunuyor. Bunlardan ilki ispirto üretiminde kullanılan izopropil alkol ve diğeri adını sık sık duyduğumuz etil alkol.

Yani işin püf noktası dezenfektanların ham maddesi alkol. Hazırlayacağınız dezenfektanın içerisinde alkol miktarı ne kadar yüksek olursa net temizlik o kadar belirleyici. Yani en az dezenfektan yaparken %60’ın üzerinde alkol kullanmanız gerekiyor. Bu oranın altına inerseniz alkolün temizlik ve dezenfektan gücü azalıyor.

Bundan sonrası ister içerisine esanslı yağlar katıp hoş kokmasını sağlayabilir, isterseniz hazırladığınız bu içeriğin içerisine istediğiniz bezi batırarak dezenfaktan mendili yapabilir ve istediğiniz yeri temizleyebilirsiniz. Öyle koştur koştur piyasadan dezenfektan ve ne olduğu belirsiz kimyasal maddeler kullanmanıza gerek yok. Alkol doğası gereği elinizi kurutabilir. Temizlik sonrası kuruyan cildinize yumuşatıcı krem sürebilirsiniz.

Tertemiz ve sağlıklı yarınlar için suya sabuna dokunalım. Su ve sabun ile yeteri kadar temizlik yaptığımızda korkmaya bile gerek yok. Çünkü sabun yukarıdaki kimyasallardan ve bildiğiniz tüm temizlik maddelerinden daha fazla virüs temizleyicidir. Önce temizliğe sabun ile başlayalım,  sonrasında içiniz rahatlayacaksa antibakteriyel ürünleri kullanabilirsiniz…

Bunu da seversin  3 dakikada bukleli saçlar

DEZENFAKTAN JEL NASIL YAPILIR?

Piyasada kolayca bulunan ultrason jeli ile dezenfaktan yapabilirsiniz. Malzemeler

1 bardak ultrason jeli

1,5 izopropil alkol

1 çay kaşığı limon aroması ( gıda için olanlardan)

karıştırın ve jel şişelerine doldurun. ihtiyaç halinde kulllanabilirsiniz.

Daha doğal bir içerik isterseniz ev yapımı dezenfektan tarifi

1 su bardağı izopropil alkol (en az% 70)

½ fincan aloe vera jeli

15 damla çay ağacı yağı

İstediğiniz uçucu yağı katabilirsiniz ama cadı fındığı gibi doğal yağların grip üzerinde etkisi var. Türkiye de cadı fındığı yağı piyasada var.

Önemli bir konu bu karışımı ele sürdüğünüzde kurulamamanız gerek 20 / 30 saniyede kendi kendisine kuruması gerek.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim