Fayans araları nasıl temizlenir?

Annekaz
21 Kasım 2013
Yorum Yok

Fayans aralarında kullanılan derz dolgusu dedikleri madde genelde beyaz oluyor. Türkiye’de müteahhitler evleri yaparken genelde standart malzeme kullanıyorlar.

Neyse fayans aralarında kullanılan malzemenin beyaz olması onların çabucak kirlenmesine yol açar. Özellikle hareketlerin fazla olduğu alanlarda kararmai tuvalet banyo gibi bölgelerde ise rutubetinde etkisiyle sararmalar görülür. Bunlara zamanında müdahale etmezseniz sarılıklar ve karartılar derz dolgusunun içerisine iyice işler ve çıkarması daha da zor olur.
temizlik

Fayans aralarındaki kirlenmeleri temizlemek için sakın çamaşır suyu ya da por çöz gibi tehlikeli maddeler kullanmayın. Çünkü özellikle banyo ve tuvalet gibi yerlerde kullanılan bu tür malzemeler derz dolgusunu çürüterek suyun fayans altına sızmasına sebep olur. Zamanla alt katta oturanların banyo ve tuvaletlerinde rutubetlenme, sararma hatta damlamalar meydana gelir.

Evinizin girişi fayans ve araları da beyaz dolgu ise asla bunların kirlenmesini istemezsiniz. Öyle ya hareket olan yerler kirlenmiş diğer yerler beyaz kalacak ve kirlilik hemen göze çarpacaktır. Bu kirlikleri fayansa zarar vermeyecek ve uzun yıllar kullanacak şekilde bu karışımla temizleyebilirsiniz. 7 Bardak su- yarım su bardağı karbonat, bir fincan limon suyu yarım fincan beyaz sirke ile evde kendi temizlik malzemesini kendiniz hazırlayabilirsiniz. Arından klasik yer silme kimyasalları ile de üzerinden geçip fayansların ne kadar çabuk temizlendiğini farkedeceksiniz. Özellikle fazla kararan yerleri eskimiş diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz.

Bunu da seversin  Çocuklara tuvaleti sevdirin korkutmayın
Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.