Diş Macunu Seçiminin Önemi

Annekaz
26 Şubat 2019
Yorum Yok

Kişisel bakımının olmazsa olmazları arasında bulunan ağız ve diş bakımı, sağlık ve görünüm için oldukça önemli olup, diş macunu seçimi de bu konuda yadsınamaz bir öğe haline gelmiştir. Çürük dişler diş kayıplarının yanı sıra öngörülemeyen kalp hastalıkları gibi pek çok hastalığa sebep olabilir. Doğru ürün seçimi ile düzeli olarak fırçalanan dişlerin, temiz bir görünümün yanı sıra sağlık açısından da pek çok olumlu etkisi bulunur. Tam da bu noktada yetişkinler ya da çocuklar için florürlü ve florürsüz diş macunu gibi pek çok farklı çeşidi bulunan ürünlerin önemi ortaya çıkar.

Çocuklar İçin Diş Macunu Seçimi

Erken yaşta edinilen diş fırçalama alışkanlığı, sağlıklı ve güzel görünen dişler için gereklidir. 6-12 yaş aralığında bulunan çocuklarda ilk süt dişlerinin yanı sıra ömür boyu kalıcı olan dişler de bulunduğundan çocuk diş macunu seçimi oldukça önemli olup; çocuğun yaşına ve ihtiyacına göre belirlenmelidir. Çocuğun içinde bulunduğu yaş grubuna göre diş macununun içeriği de değiştiğinden alınacak diş macunun üzerinde bulunan yaş aralığı uyarısına çok dikkat edilmelidir. Örneğin 0-3 yaş aralığındaki diş macunu çeşitlerinde 500ppm florik bulunurken, 6 yaş ve sonrasında 1000ppm ve üzerinde florik bulunmaktadır. Aynı zamanda ürün ambalajından, içeriği kontrol edilerek alerjik ve boyayıcı maddeler olmadığından emin olunmalıdır.

Yetişkinler İçin Diş Macunu Seçimi

İpana Diş Macunları’nın da içinde bulunduğu pek çok markanın, yetişkinler için diş macunu çeşitleri arasından kişinin kendisine en uygun olan diş macununu tercih etmesi son derece önemlidir. Hassas diş ve diş eti bakımı yapan ürünlerden beyazlatıcı diş macunu çeşitlerine kadar pek çok farklı ürün bulunmaktadır. Burada dikkatli olunması gereken nokta, leke çıkarıcı özelliği bulunan ürünlerin diş minesine zarar verebilecek aşındırıcı maddeler içermemesidir. Beyazlatıcı etkisi bulunan diş macunlarında aşındırıcı etken madde bulunmadığından güvenle kullanılabilir. Ağız ve dişlerin genel sağlığını korumanın ve beyazlatıcı macunların yanı sıra plak oluşumunu engelleyen, ağız kokusu oluşumunu ve diş hassasiyetini engelleyen pek çok ürün bulunur. Kişinin ihtiyaçlarını doğru belirlemesi, ağız hijyenini etkin biçimde sağlaması için önemlidir. Örneğin; dişlerinde sıcak soğuk hassasiyeti bulunan kişilerin, bu yönde koruyucu etkisi bulunan bir ürünü tercih etmesi gerekirken çok sık kahve tüketen kişilerin beyazlatıcı etkiye sahip florürlü diş macunu çeşitleri arasından tercih yapmaları daha sağlıklı olacaktır.

Bunu da seversin  Pinata nasıl yapılır? Pinata nedir?

Gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde dişler günde en az iki kez fırçalanmalıdır. Çocuklarda mercimek tanesi kadar diş macunu yeterli iken, yetişkinlerde nohut büyüklüğünde diş macunu kullanımı yeterli olacaktır. Diş fırçası çok fazla bastırılmadan, dairesel hareketlerle dişin tüm yüzeyleri fırçalanmalıdır.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim