Liseye başlayan öğrencilere ve annelerine tavsiyeler

Annekaz
8 Eylül 2015
Yorum Yok

Hep minik birinci sınıflar için yazılar yazılır tavsiyelerde bulunulur ama 9. sınıfa başlangıç da çok sarsıcı olabiliyor. 3 ergenlik, 3 lise ki bunun birisi yatılı okul görüp geçiren bir anneden hem liseye başlayacak öğrencilere hem de ailelere tavsiyelerim var.

9. sınıf ezikliği!?

Liseler ilk ve orta okula göre daha acımasız bir ortam, artık insanların büyüdüğü kalplerin küçüldüğü yaşlar. Acımasız alaycı küçük gören kendini bilmez insan evladı çok. Hele çocuğunuz engelli ya da farklıysa malesef daha çok olumsuzluğa göğüs germek zorunda kalıyorsunuz.

Ailelere tavsiyeler; Mümkünse okul kıyafetlerini eksiksiz alın, ve  eksiksiz olarak giydirmeye bakın okulun ilk günü genelde sıcak olur ve okul kıyafetinde olmazsa olmaz kazak vardır almak istemezse üstüne gitmeyin, saçları konusunda ilk gün özgür takılmasına izin verin sonra okul bu konuda karar verecektir çocuğunuz da buna uyacaktır.

Zevkine göre bir çanta almasına izin verin içine sadece bir defter şimdilik yeterlidir.  Çocuğunuza ilk okul 1. sınıf  muamelesi yapmayın. Okulunu merak ediyorsanız tek başınıza gezin kantine, çocuklara, okulun gidişi gelişi trafiğine, etrafındakilere  göz atın kafanızda notlar tutun ( bunlar hakkında evde kafanızdan istediğiniz kadar tilki geçirebilirsiniz yemek yeme alışkanlıkları  okula gidip gelme şekli)  Sınıfa hadi girdiniz! çocuğunuza bir selam çakın sarılmayın öpmeyin açıktan para yiyecek vs vermeyin bir arkadaşınızla konuşur gibi davranın. Yanındaki arkadaşları ile sohbete girişmeyin ‘ aa bak Ayşee aynı senin gibi ne tatlı kız hadi siz arkadaş olun’ gibi saçma sapan yönlendirmelerde bulunmayın.

Çocuğa tavsiyeler;  Okul kıyafetlerinde oynama yapmayın  biliyorum pek çoğunuza büyük gelecek etekler ya da paçalar uzun – bol  olacak vs  bunlara takmayın bir terzide iki dakikalık işlemle düzelir bunun için alışveriş yaparken anne babanıza inat etmeyin. Okul kıyafetleri tadilatı için siz gidin çok kısa ya da çok dar etek ya da pantolonlarla rahat edemeyeceğinizi unutmayın. Önemli olan kıyafet değil sizsiniz arkadaşlarınıza kendinizi kıyafetlerinizde değil kendi özellikleriniz karakteriniz ve dürüstlüğünüz ile tanıtın.  Makyaj yapmayın!  desem de yapacaksınız abartmayın komik duruma düşmeyin ağır parfüm kullanmayın. Ter kokmayın tabi ağız diş hijyenine dikkat edin bakınız ilk algı kokular unutulmaz..

Deli gibi arkadaş edinmeye çalışmayın Bir süre okulu ve arkadaşlarınızı tanıyın. İlk kendinizi yakın hissettiğiniz kişiye içinizi dökmeyin kendinize zaman verin. Lise arkadaşlıkları unutulmaz her arkadaşı bir hazine olarak görün ona göre davranın ve değer verin. Lisede özellikle erkeklerin arkadaşlıkları daha uzun ömürlü ve sağlam oluyor bunun nedeni erkeklerin çok küçük detaylara takılmadan arkadaşlıklarını devam ettirebilmeleri kızlar biraz daha detaycı bakışlar bile arkadaş seçmede kızlar için önem taşır ayrıntılara takılmayın kimse mükemmel değil tabi ki sizde.. Lise’nin ilk günü kendini yabancı hatta o kadar kalabalığın içinde yalnız hissedeceksiniz  ki bunu bütün sınıf hisseder ve ilk zamanlarda sınıfta koca bir sessizlik olur! Artık o okulun en küçüğü sizsiniz,  size isimler takacaklar çömez diyecekler, civciv diyecekler takmayın onlar da bir zamanlar aynı durumdaydı kimseyle bu laflardan atışmalara tartışmalara girmeyin rahatsız eden olursa sınıf öğretmeninize durumu anlatın.

Bunu da seversin  Öğrenmenin bin bir türlü hali var! Periyodik tablolu boya

Lisenin 10, 11 ve  tabi ki 12. sınıfları okulun sahibi edaları ile dolaşırlar takmayın evet sözleri geçer havaları da vardır ama ne okul onların ne de sizin, saygısızlık yapmayın büyük büyüklüğünü küçük de küçüklüğünü bilip saygı ve sevgi ile harika arkadaşlıklar edinebilirsiniz.

Evet artık büyüdünüz ama hala çocuksunuz artık omuzlarınızdaki yük daha ağır sorumluluklarınız çok daha fazla 9. sınıf ders olarak da sosyal olarak da zordur atlatmak için günü gününe ders çalışın gerekirse dışarıdan destek alın. Aktif olun lisede sosyal olarak imkanlar daha fazladır, Tiyatro, müzik kulüpleri spor takımları daha profesyoneldir vakit geçirmek derslerden sıyrılmak için harika araçlardır kullanın tabi ki en sevdiğiniz branşları tercih edin.

Lisede harika anılar biriktirin hayat çok kısa gençlik çok daha kısa tadını çıkartın ama ömrünüzün geri kalanına keşke diyecek şeylere  yer vermeyin..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim