Doğal yollardan kolajen arttırmak

Annekaz
12 Nisan 2021
Yorum Yok

Vücutta en fazla bulunan protein kolajendir. Kaslar, tendonlar ve deriniz başta olmak üzere vücudunuzda yer alan bağ dokularının çoğunun temel bileşeni kolajendir. Ayrıca kolajen, kemiklerinizin güçlenmesini ve cildinizin yapısal olarak onarılmasına katkıda bulunabilir. Başta bitkiler olmak üzere çeşitli besinleri tüketerek vücudunuzdaki kolajen miktarının doğal bir şekilde artırılmasını sağlayabilirsiniz.

Bitkilerde Kolajen

Vücudunuzdaki kolajen miktarı yetersiz ve dengesiz beslenme gibi nedenlerden dolayı zaman zaman azalabilir. Ancak, doğal kolajen içeren bitkiler yardımıyla bu eksikliği giderebilirsiniz. Böylece, olası deri sarkmaları ve yıpranmaların önüne geçebilirsiniz.

Başta soya olmak üzere ısırgan otu, üzüm ve ebegümeci gibi kolajen bakımından zengin bitkileri tüketebilirsiniz. Ahududu, yaban mersini, böğürtlen, kızılcık, elma, kiraz, çilek, kırmızı kapya biber, domates ve pancar gibi bitkilerde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudunuzdaki kolajen üretimini artırabilirsiniz.

Ayrıca ıspanak, roka, semizotu ve maydanoz gibi C vitamini içeren koyu yapraklı sebzeleri de tüketerek vücudunuza doğal yollardan kolajen alabilirsiniz. 

Kolajeni Hangi Besinlerden Vücudumuza Alabiliriz?

Bitkiler dışında vücudunuzdaki kolajen miktarını artıran çeşitli besinler de vardır. En çok kolajen içeren besinler arasında kemik suyu ilk sırada yer alır. Vücudunuza giren kolajen miktarını artırmak için aşağıdaki besin maddelerini daha sık tüketebilirsiniz:

Kemik Suyu: Kemik suyu prolin, arjinin ve glisin gibi önemli amino asitler içerdiği için güçlü bir kolajen kaynağıdır. Daha sık kemik suyu tüketerek vücudunuza giren kolajen miktarını artırabilirsiniz.

Süt ve Süt Ürünleri: Süt A, B, B6, B12, D vitamini, kalsiyum, magnezyum, selenyum ve biotin yönünden zengin bir besindir. Süt, yoğurt ve peynir gibi ürünlerin içerisinde yüksek miktarda bulunan prolin ve lisin adlı amino asitler, vücudunuzda kolajen oluşumunu hızlandırır. Bu sebeple her gün süt ve süt ürünleri tüketmeniz kolajen ihtiyacınızı karşılaması bakımından önemlidir.

Bunu da seversin  Makyajın Gücü!

Tavuk: Birçok kolajen takviyesi tavuktan elde edilir. Çünkü tavukların boynunda ve kıkırdağında bulunan bağ dokusu önemli bir kolajen kaynağıdır.

Balık: Balıklar omega-3 ve kolajen yönünden zengin canlı türlerinden biridir. Özellikle ton balığı ve somon gibi balıklar vücudunuz için doğal kolajen kaynaklarıdır.

Bitkisel Yağlarda Kolajen

Bitkisel yağlar, son yıllarda dermokozmetik alanlarda sıkça kullanılan besinlerdir. Bu yağları tüketerek vücudunuza doğal olarak sıvı kolajen besin desteği sağlayabilirsiniz. Kolajen içeren  bitkisel yağlar için zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, argan yağı, badem yağı, avokado yağı, lavanta yağı ve jojoba yağını örnek gösterebiliriz. Bu yağlar, hem kolajen üretimini destekler hem de bu proteinin üretiminin azalmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırabilir. Böylece cildinizin daha dinç ve parlak görünmesine yardımcı olur.

Vücudunuzun kolajen ihtiyacını karşılamak için hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklardan destek alabilirsiniz. Ancak en uygun miktarda ve en uygun şekilde kolajen alımınızı desteklemek istiyorsanız, Supra Protein kolajen ürünlerini de kullanabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim