Alüminyum folyonun hangi tarafı doğru?

Annekaz
1 Eylül 2018
Yorum Yok

Alüminyum folyo gıda sektöründe çok sık kullanılıyor, sürekli kullanımı sağlıklı değil ama ihtiyaç halinde elinize  bir rulo Alüminyum folyo aldığınızda hangi tarafı hangi tarafı düz diye düşünebilirsiniz.

Alüminyum folyonun hangi tarafı doğru?

Alüminyumun tersi düzü yok yani folyoyu açtığınızda gördüğünüz  parlak yüzey ve mat yüzey aynı madde. Bir tarafı cilalı ya da diğer tarafı cilasız değildir. Bu tamamen üretimle ilgili bir durum. Alüminyum folyo üretilirken yırtılmaması için bir tarafı metal bir bant üzerinde ilerler bu da bir tarafın parlak olmasına neden olur.

Alüminyum folyo sağlığa zararlı mı?

Isıtma işlemi yapılmaksızın, tamamen koruma amaçlı olarak alüminyum folyo içinde, gıda saklamak uygundur; Ancak yüksek ısıda (fırın, mikrodalga) su oranı yüksek gıdaların folyo içine yada çizik alüminyum kaplarda pişirilmesi sakıncalıdır. Pişirilme sırasında oluşan buhar, folyoyu oluşturan alüminyumun çözünerek gıdaya karışmasına ve vücutta metal birikimine sebep olur.

Alüminyum Folyo kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Alüminyum folyoyu özellikle asitli ve yüksek ısıda pişirilen yiyecekleri, dondurulmuş gıda maddelerini sarmak için kullanmaktan kaçınabiliriz..
  • Alüminyum folyo  yerine yağlı kağıtlar, paslanmaz çelik kaplar, fırına girebilen karton gıda kapları kullanmaya çalışabiliriz.
  • Alüminyum folyo besinlerin pişirilme ve ısıtma işleminde  kullanılmamalıdır.
  • Buzdolabında alüminyum folyo ile sağlıklı saklama yapılabilmektedir fakat yiyeceklerin ıslak, asidik-bazik,yada çok tuzlu karakterde olmamasına dikkat edilmelidir.
Bunu da seversin  Babanıza Electrolux’ten kahve keyfi hediye edin
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim