Yüz için C Vitamini nasıl kullanılmalı?

Annekaz
5 Eylül 2022
Yorum Yok

Özellikle dışarıda daha fazla zaman geçirdiğinizde veya sivilce sonrası yüzünüzde koyu lekeleroluştuğunu fark ettiniz mi? Cevabınız evet ise, okumaya devam edin çünkü bu yazıda leke sorunun çözümünü paylaşacağım.

C vitamini serumları, özellikle hiperpigmentasyonunuz varsa, cilt bakım rutininize harika bir katkı sağlar.

Bununla birlikte, C vitamini serumlarının cilt için kolajeni teşvik etmekten (yani cildi elastik tutarak kırışıklıkları azaltarak) güneş kremini güçlendirmeye ve cildi dış saldırganlardan korumaya kadar başka faydaları da vardır.

C Vitamininin Cilt İçin Faydaları

C vitamininin cilde faydalarını ve neden kullanmanız gerektiğini daha derinlemesine inceleyelim. Her şeyden önce C vitamini bir antioksidandır. Antioksidanlar cildi saldırganlardan korur. Serbest radikaller olarak adlandırılan bu saldırganlar, yaşlanma sürecini hızlandırır ve vücuttaki birçok “kötü şeyden” sorumludur, örneğin kanserle alakalıdır.

Cilt söz konusu olduğunda, sigara içmek gibi belirli davranışların bir sonucu olarak serbest radikaller oluşur. Güneş ışığı ve kirlilik, serbest radikallerin diğer iki nedenidir.

İyi haber şu ki, C vitamini gibi antioksidanlar serbest radikalleri nötralize edebiliyor ve olumsuz etkilerini en aza indirebiliyor. C vitamini bir cilt koruyucu olmasının yanı sıra aynı zamanda aydınlatıcı bir bileşendir. Cildi aydınlatmak için C vitamininin yüksek konsantrasyonlarda , en az %10 olması gerekir.

Reklamlarında  C vitamini ifadesi taşıyan ürünler görebilirsiniz, ancak gerçek içeriklere baktığımızda C vitamininin (askorbik asit) listenin sonunda olduğunu görüyoruz. Kaliteli bir C vitamini ürünü içeriği, %10 veya daha fazla olması gerekir.

Kolajen, cildi elastik tutan ve ayrıca eklemleri, tendonları ve kemikleri sağlıklı tutan proteindir.

Yaşlandıkça ürettiğimizden daha fazla kolajen tüketmeye başlarız – bu yüzden sarkmış cilt ve kırışıklıklar görürüz.C vitamini YALNIZCA kolajeni yenilemezken, eksikliği kolajen üretimini bozabilir. Bu nedenle cilde yeterli kolajen sağladığımızdan emin olmak önemlidir.

C vitamini, güneşten koruyucu bir bileşendir. Anti-oksidan olduğundan cildi zararlı UV ışınlarından korumada spf ile birlikte çalışır.

Cilt için C Vitamini: serumlar ve oral takviyeler

C vitamini takviyesi almak mı yoksa C vitamini içeren cilt bakım serumları kullanmak mı daha iyi?

İkisini de işte nedeni?

Derinin en dış katmanları, kan damarı olmayan ölü hücrelerden oluşur. Yani besinler ve vitaminler bu yerlere ulaşamıyor. Ama aynı katmanlar aynı zamanda doğrudan güneş ışığından etkilenen ve karanlık noktaların ortaya çıktığı katmanlardır! Bu nedenle hiperpigmentasyondan kurtulmanın en iyi yolu, c vitamini içeren cilt bakım ürünleri kullanmaktır.

Kollajen üretimi sadece cilt için değil aynı zamanda organlar, eklemler, saçlar ve tendonlar için de önemlidir. Bu alanlarda da kolajen üretimini teşvik etmek istiyorsak, C vitamini takviyesi  iyi bir fikirdir.

C vitamini cilt bakım ürünleri nasıl kullanılır?

Sabahları temiz cilt üzerinde C vitamini kullanın . C vitaminini serum veya krem ​​olarak kullanmak daha mı iyi?
Cilt parlatma etkisi istiyorsanız, serum en iyi seçenektir. Tersine, sadece antioksidan ve yaşlanma karşıtı faydalar istiyorsanız, bunları bir nemlendiricide de bulabilirsiniz.

ikisi arasında kalırsanız  serum seçin.

C vitaminini Niacinamide ve Hyaluronik asit ile birlikte kullanabilir miyim?

Kesinlikle evet

C vitamini bir antioksidandır ve dolayısıyla niasinamiddir. C vitamini serumumuzdaki gibi ikisini birleştirmek, her iki bileşenin faydalarını en üst düzeye çıkarmanın en iyi yoludur. Ek olarak, niasinamid de parlatıcı bir bileşendir, bu nedenle yine aynı amaç için C vitamini ile beraber kullanılmasına  izin verilir ve teşvik edilir.

Hyaluronik asit?

Hyaluronik asit ve C vitamini birlikte inanılmaz derecede iyi çalışır çünkü ikisi de ciltte kolajen üretimini teşvik eder.

C Vitamini ve Retinol: Bunları birlikte kullanabilir misiniz?

Evet, hem C vitamini hem de retinol mükemmel antioksidanlardır, bu yüzden ikisini birlikte kullanmak çok mantıklı. Retinol serumumuz , C vitamini serumumuzla sinerjik bir şekilde çalışmak üzere geliştirilmiştir. Bu birliktelik sayesinde cilt dokusu ve kırışıklıklar daha da iyileşecektir.

C vitamini serumu ve Hassas cilt

C vitamininin (askorbik asit) çalışması için asit ortamında formüle edilmesi gerekir. Yüz için C vitamini serumlarının çok düşük pH seviyelerinde (3,5 civarında) formüle edilmesinin nedeni budur.

Bu asitlik, özellikle göz çevresindeki hassas cildi tahriş edebilir. Bu, tüm ciltlerde her zaman OLUŞMAZ. Yani hiç yaşamadıysanız, endişelenmeyin!

Ancak, aşırı hassas bir cildiniz varsa, işte yapmanız gerekenler. Askorbik asitten çok daha yumuşak olan sodyum askorbil fosfat gibi bir C vitamini türevi kullanın . O da daha kararlı.

C vitaminini göz çevresine kullanabilir miyim?
Kesinlikle.

Hassas cildiniz izin vermiyorsa (yukarıdaki paragrafı okuyun).

C vitamini, koyu halkaları aydınlattığı ve kırışıklıkları önlediği için göz çevresi için hayati bir bileşendir .

Yüz için ne sıklıkla C vitamini serumu kullanmalısınız?

Diğer tüm cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi, C vitamininin de fayda göstermesi için TUTARLI bir şekilde kullanılması gerekir. Ne kadar çok kullanırsanız o kadar iyidir. En iyisi her sabah kullanıldığında.

Cilt bakımının altın kuralını hatırlayın: Daha az ürün ama daha etkili ürünler.

Ne kadar C vitamini serumu kullanmalısınız?

Yüzünüzü ve boynunuzu kapatabilecek kadar ürün kullanmalısınız. Ayrıca C vitamini serumunu dekolte üzerine de uygulayın.

Yeni renk atmaları ve kırışıklıkların oluşmasını engellediği için her şeyin üzerine güneş kremi sürmeyi de unutmayın.

C vitamini serumu, önlemeye odaklanan yaşlanma karşıtı bir cilt bakım rutini için olmazsa olmaz bir bileşendir.

Bunu da seversin  Bu yöntemle cildiniz pırıl pırıl olacak
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim