Trabzon hurması yaprağı ve sapının faydaları

Annekaz
28 Kasım 2019
Yorum Yok

Trabzon hurması Asya ülkelerinde çok seviliyor ülkemizde de yetişen Trabzon hurması hem yaşı hem kurusu ile sofralarımızı süslüyor. Trabzon hurması  C vitamini açısından oldukça değerli bizim pek kullanmadığımız sağı ve yaprağı da asya ülkelerinde çay olarak tüketiliyor.

Trabzon hurması yaprağı ve sapının faydaları neler?

Trabzon hurmasının hem sapı hem de yaprağı çay olarak tüketilebiliyor. Metabolizmayı hızlandıran, ka akış hızını artıran ve antioksidan etkisi olan bu çay çok içildiğinde müsil etkisi yapabilir. Japonya’nın “Uzun Ömür” dergisine göre, Trabzon hurması yaprağı çayı içmek ve melanomayı önlüyor, sadece  cilt kanseri  için değil kanser türleri için koruyucu olarak tüketiliyor. İnatçı hıçkırıklar için özellikle sapı tavsiye ediliyor. ABD de 12 yaşından büyük herkes için doz aşılmadan kullanılabileceği açıklandı.

Trabzon hurması yaprağı ve sapının zayıflatır mı?

Trabzon hurması sapı ve çayı metabolizmayı hızlandırır pek çok bitki çayı gibi dozu aşılmadığı sürece iştah kapatarak diyetinize destek olur ama trabzon hurması sapının tek başına zayıflatma gibi bir özelliği yok. Doz aşımında çarpıntı, mide bulantısı ve ishal yapma olasılığı vardır. Bu yüzden Bitki çayı deyip dozu aşmamak gerek ama hem tat değişikliği hem de vücudu şaşırtmak için günde 1 fincan içilebilir.

Nasıl hazırlanır?

Kaynayan 1 fincan suyunu içe 1 -2 yaprak atılır ve altı kapatılır. Hemen de içebilirsiniz ama etkisi 1 gün bekleyen çaylarda daha fazla olduğu biliniyor. Sapı ya da yaprağı için demleme şekli aynıdır.

 

Bunu da seversin  Bedava Kitap
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.