Sürücü belgesi alacakların dikkatine

Annekaz
28 Aralık 2011
3 Yorum

Erteledim erteledim sonunda sürücü belgesini gidip emniyetten aldım. Emniyet Müdürlüğü sadece bu iş için her gün dolup taşıyor bir günde ehliyet alabilmek mümkün ama bazı şartları var.. Öncelikle belgeleriniz tam olacak İşte Sürücü belgesi için mutlaka ama mutlaka olması gereken belgeler..
Şoförler Odasından Dosya.  Bu dosyayı Emniyetten alıyorsunuz içinde başvuru belgesi ile birlikte veriliyor başvuru belgesini kendiniz dolduruyorsunuz soğuk damgalı  mavimsi gri bir dosya

Sürücü belgesi müracaat formu. Yukarıdaki söz konusu ettiğim belge..

Sağlık raporu (aslı), 1 yıl geçerli. (Rapor örnekteki gibi olacaktır)

Sabıka kaydı (aslı), 1 yıl geçerli .

Diplomanın veya öğrenim belgesinin sürücü kursundan onaylı örneği sürücü kursu örneğe mühür basmalı yoksa olmuyor..

Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi. ( T.C.kimlik no belirtecek )

Sertifika (Sürücü belgesi sertifikasını, Çankaya, Mamak, Altındağ, Pursaklar ilçesinden alan başvuru sahipleri İl Emniyet Müdürlüğündenden Sürücü Belgesine dönüştürebilirler.)
Kan grubu belgesi. (Kan grubunu bilenler için gerek yoktur deniyor ama siz sağlama alın poliklinklerde 5 lira karşılığında alınıyor..

Maliye veznesinden veya herhangi bir Ziraat Bankası Şubesinden sürücü belgesinin sınıfına göre harç makbuzu. (Maliye Veznesi Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası içerisinde olup, 08:00-15:45 saatleri arasında işlem yapmaktadır.) B sınıfı ehliyet için 253 TL

4 adet vesikalık fotoğraf. (Son 6 ay içinde çektirilmiş)

Şahsın bizzat müracaatı gerekmektedir.

Sürücü Belgesi Kart bedeli 73 TL’dir. ( Kart bedelinin 6 TL’si Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’na hizmet bedelidir. )

Belgeler tamamsa Emniyet müdürlüğüne sabah erkenden gidin sonra ehliyet için sıra kalmıyor..

Aslında önce mavi dosya ve vezne için sıraya girmek gerekiyor ama önce gidip içeriye girip ehliyet için sıra numarası alın sonra gidip dosya ve ödeme sırasına girebilirsiniz. Dosya ve ödemeden sonra içerideki geniş salona gidip oturup sıranızın gelmesini bekliyorsunuz. Belgelerinizi görevli memura verip kontrol etmesini bekliyorsunuz tek tek kontrol ediyor onu buna zımbalıyor vs vs.. Burada para ödemiyorsunuz parmak izi odasına gidip bilgisayara teker teker parmak izlerinizi ve fotoğrafınızı verip parmak izlerinizi çıkartıyorsunuz  pasaport ya da silah ruhsatı çıkarttıracaksanız  rica edip iki kopya alabilirsiniz zira pasaport işlemleri için isteniyor. Sonra bu belgeyi de dosyaya ekleyip parmak izi yazan odada dosyanızı ve 73 TL ücreti  bırakıp gidiyorsunuz.

Bunu da seversin  Bayramda eviniz mis gibi koksun

Bu işlemler eğer saat 10’a kadar bittiyse aynı gün saat 15 den sonra belgenizi alabilirsiniz. Bitmediyse ertesi gün siz ya da aynı soyadını taşıyan bir yakınınız tarafından danışmadan alınabiliyor.. Hepsi Bu  Kolay gelsin :)

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (3)
  1. Birilerianlatsin dedi ki:

    Off konuyu okurken başım döndü, işlemleri yapacak olan kişilere Allah kolaylık versin diyorum…

  2. Adnan dedi ki:

    Mavi dosyayı tam olarak nerden alıyoruz ki kaç gündür araştırıyorum tatmin edici bi cevap bulamadım

  3. Metin yüce dedi ki:

    27 gündür dosyayı emniyete teslim ettim ama ehliyet kartı hala gelmedi neden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim