Emzirme reformuna destek

Annekaz
27 Temmuz 2010
4 Yorum

2 kızım 1 oğlum var, üçünü de emzirdim, 15 yaşımda hamile kalmama rağmen bu konuda gerekli bilgileri almış emzirirken de hiç zorluk çekmemiştim. Emzirmek kolay ucuz her zaman taze ve sağlıklı bir yöntem imkanı varken emzirmemeyi seçmeyi anlamıyorum.

Bu kadar emzirme taraftarı olmama rağmen malesef ben anne sütü ile büyüyememişim, annem benim bir türlü memeyi ağzıma almadığımı söylüyor o zaman da inatçıydın diyor :) , ailenin ilk çocuğuyum, bana kalırsa annem bu konuda destek görmemiş ve bilgisizmiş olan da bana olmuş. O zaman yeterli maddi imkanlar ve seçenekler olmadığı için de öyle bilmem neli mamalar ile beslenememişim kavrulmış un pirinç unu biberon olarak ağzıma dayanmış :) Neyse bu benim dramım, amaç aynı dramı engellemek.

Özellikle emziren anneler için ücretli ve ücretsiz izin hakkı çalışma saatleri gece mesaileri gibi belli başlı bebeğin sağlığını direkt etkileyebilecek konularda ülkemizde eksiklikler var, bu haklar düzenlenip verilse bile patronlarım amirlerin bu konuda engelleri olabiliyor bırakın emzirmeyi hamile kalan kadınlar işten atılabiliyor, emzirme ile ilgili toplumsal bilgilendirme de şart. Kısaca arkadaşlarımız bu konu ile ilgili kapsamlı bir manifesto hazırlamışlar, siz de yapacağınız bir yorumla destek olabilir kadın aile dayanışması nasıl olurmuş gösterebilirsiniz.

Bunu da seversin  Tişörtden halı:)
Etiketler: , ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (4)
 1. GAMZELİ ANNE dedi ki:

  Merhabalar canım ,bende kızını 2 yaşına kadar doya doya emziren ve bırakalı nerdeyse 4 ay olduğu halde halen emzirme isteği içinde olan bir anneyim:)neyse canım şaka bi yana emzirmeni sayısız faydalarını bildiğim için bende emzirme taraftarıyım,çocuğumuz ömür boyu karşılaşacağı hastalıklara karşı daha dirençli oluyor ve en önemliside anne ve ço cuk arasındaki inanılmaz bağ …ve çalışmayan bir anne olmama rağmen kadınlar her alndaki haklarının korunması taraftarı olarak bu konuya bende destek vermek istiyorum…Annelik zaten başlı başına bi meslek artı birde çalışan bir bayansanız elbette bunun bir karşılığı olmalı ve hak edilip hak aranarak hakkımızı savunarak karşılığı alınmalı…Paylaşımın için sağol canım bu arada blogunun yeni görüntüsü çok cici:)sevgiyle kal…

 2. blogcuanne.com dedi ki:

  Desteğin için çok teşekkürler sevgili Anne Kaz!

  Sanırım bizim neslin ortak dramı bu… Benim annem beni de, kız kardeşimi de yaklaşık 2 ay emzirmiş. Sonrasında sütü yetmemiş, mama vermiş. O zamanlar mama vermenin "moda" olduğunu, büyük ihtimalle bilgisizlikten emzirmeyi kestiğini söyler annem…

  Neyse ki şimdi memeye dönüş var. Umuyorum bu tür desteklerle de artan bir şekilde yayılacak bu hareket.

  Sevgiler…

 3. Ballı Cimcime dedi ki:

  Öncelikle bu konuya değindiğin için çok teşekkürler canım ben de kızımı 4 aylıkken bırakıp işe dönenlerdenim 5 ya da 5,5 ay zor emzirdim ve hep bunun üzüntüsünü duyarım. Uzun süre emen çocuğun bağışıklığı daha sağlam alıyor, aksi haldeyse buluttan nem kapar oluyor çocuklar. Etkili bir emzirme reformu yapılırsa kadınlar için özellikle bebeklerimiz için çok faydalı olacağına inanıyorum. En azından süt izinleri uzatılabilir, kadınlar süt iznini istemeye kalktıklarında utanmadan sıkılmadan istemeleri sağlanabilir hatta toplu olarak hesabı yapılırken dakika dakika hesaplanmayıp gün hesabı yapılabilir gibi gibi. Sevgilerimle..

 4. Neşetuana dedi ki:

  destek vermek gerekiyor tabii.ben de yorum yapayım, teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim