Bebek maması kullanırken yapılan hatalar

Annekaz
8 Nisan 2014
Yorum Yok

bebeklerde-kusma-sorunuBebeğinizi emziremediniz  ve bebek maması kullanıyorsunuz bu zaten oldukça zor bir dönemken bir de mamalar gerçekten anneyi zorlar. İlk bebeğinde mama kullanıp ikince bebeğinde emzirme mutluluğunu yaşayan anneler emzirmenin çok daha farklı bir duygu olduğunu ve çok rahat bir lohusalık dönemi geçirdiklerini her zaman belirtirler bunlardan birisi de annemdir. Ben ilk bebeğim ve ne yazık ki annem beni emzirememiş erkek kardeşim dünyaya geldiğinde çok rahat ettiğini aradan 36 yıl geçmesine rağmen hala söyler :)

Bebek mamaları kullanırken yapılan hatalar yok değil özellikle bebeklerde gaz büyük sorundur biberonların gaz yaptığı doğrudur ama mamalar da gaz yapar eğer bebeğinizi mama ile besliyor ve sürekli kusma gaz sorunu varsa bebeklerde kusma ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz. Gelelim bebeğinizi mama ile beslerken yaptığınız hatalara..

Bebeğe mama hazırlarken musluk suyu mu steril su mu? musluk suyuysa ılık ya da sıcak su mu soğutulmuş su mu?

Bebeklere mama hazırlarken hatta yemek yaparken bile musluktan sıcak su kullanmayın Amerikan Sağlık örgütü musluktan alınan sıcak suda kurşun değerinin daha fazla olduğunu söylüyor. Musluktan sıcak su alınacaksa önce 30 saniye boyunca soğuk su akıtın, Uzmanlar mama için en iyi suyun kaynatılıp ılıtılmış su olduğunu söylüyor.

Biberonlar her seferinde sterile edilmeli mi?

Biberonu ilk aldığınızda sterilize etmelisiniz ama bundan sonra her seferinde strelizasyon yapmanıza gerek yok, biberonu temizlerken sıcak suyla yıkamak ve içine kaynar su doldurup 5 dakika bekletmek yeterli. Bulaşık makinesi tercih edilen bir yöntem değil içiniz rahat edecekse mikrodalgada sterilizasyon yapabilirsiniz..

Hazırlanmış mama buzdolabında ne kadar süre saklanır?

Cam biberonda ağzı kapalı şekilde mamayı buzdolabında bir yad a iki gün saklayabilirsiniz. Kullanmadan önce ısıtmanız gerek tabi ki..

Bunu da seversin  Çin Takvimine göre bebek cinsiyeti belirlenebilir mi?

Biberonda artan mama içirilmeli mi?

Bebeğiniz hazırladığınız mamayı bitiremezse ve biberonun dibinde kalırsa oda sıcaklığındaki mamayı bir saat içerisinde içirebilirsiniz ama bundan sonra mama bakteri üretmeye başlayacaktır kullanmayın..

Mamayı hazırlarken formüle uymazsanız ne olur?

Anneler bu konuda biraz farklı davranabiliyor, mamayı biraz daha fazla katıp suyu da az tutarsak sanki daha besleyici olacakmış gibi geliyor ama durum öyle değil. Mama uygun şekilde az su ile hazırlanırsa farkında olmadan bebeğinizi susuz bile bırakabilirsiniz.. Mama hazırlarken talimata tam olarak uyun, bebeğinizin ayına göre uygun mamalar seçin. Mamayı hazırladıktan sonra iyice çalkalayın…

 

 

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.