Anne sütünü artıran 7 bitki

Annekaz
6 Ekim 2015
Yorum Yok

Hamilelik nasıl özelse emzirmek de çok özeldir ve mutlaka emzirilmelidir ama ne yaparsa yapsın emziremeyen ya da sütü yetersiz gelen anneler var. Bunun için doktorlarından tavsiye alan anneler sütü artırmak için uygulanan kürleri de uyguluyor. Emzirirken sütün artması için elbette değişik yollar. Bol su içmek, mutlu ve huzurlu olmak, sağlıklı beslenmek en önemlileri.

Anne sütünü artıracak bitkiler de var elbette.

1962 yılından bu yana dünyanın önde gelen anne-bebek markalarından biri olan Nurse Harvey’s, doğum sonrası emzirme döneminde annelere, ‘Annem’ bitkisel karışımı tavsiye ediyor. Boya ve suni aroma içermeyen, tamamen bitkisel bir karışım olan ‘Nurse Harvey’s Annem’ tüm dünyada milyonlarca anne tarafından tercih ediliyor.

‘Nurse Harvey’s Annem’, vücudun sıvı eksikliğinin giderilmesine ve bu sıvıların hızlı ve etkin şekilde sindirilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Emzirme dönemi başlangıcıyla birlikte ‘Nurse Harvey’s Annem’ kullanılması, bebek için en kıymetli gıda olan anne sütü eksikliğinin giderilmesinde annelere destek oluyor.

Nurse Harvey’s ‘Annem’ bitkisel karışımında amber çiçeği, rezene, mine çiçeği, keçi sedefotu, bikarbonat, ağaç çileği, çemenotu ve C vitamini bulunuyor.

annem

İşte ‘Annem’in içerdiği doğal bitkiler ve özellikleri:

Amber Çiçeği: Susuzluğu giderici bitki olarak bilinir. Süt bezlerini uyararak prolaktin hormonunun salgılanmasını sağlar. Ayrıca bağırsak ve mide düzenleyici etkisi vardır. Demir ve magnezyum açısından zengindir. Kadınlarda da adet düzenleyici etkisi vardır.

Rezene: Özellikle bebeklerin gelişmemiş sindirim sistemlerinden kaynaklanan hassasiyet ve sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca rezene anne sütünü artırıcı bir galaktogog özellikli bitkidir. Sodyum ve potasyum açısından zengin olmasından dolayı vücut sıvı dengesini sağlar.

Mine Çiçeği: Hipofiz bezinden prolaktin ve oksitosin hormonlarının salgılanmasını sağlar. Nane ve portakal çiçeği gibi ferahlatıcı ve stres giderici etkisi vardır. Sinir sistemini güçlendirir ve uyku düzenleyicidir. Ayrıca önemli bir galaktogog bitkidir.

Bunu da seversin  Bebek Ek Gıda Ürünleri Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Keçi Sedefotu: Asırlardır anne sütünü arttıran en önemli galaktogog bitki türlerinden biridir. Bunun yanısıra antioksidan etkisi vardır ve sindirim kolaylaştırıcıdır. Kan şekerini düzenlemesinden dolayı diabet tedavisi, zayıflama ve form tutmada da sık kullanılan bir bitkidir.

Bikarbonat: Sindirime yardımcı özelliğinden dolayı uzun yıllardır kullanılır. Mide gazlarının ve ekşimelerinin giderilmesine yardımcıdır. Bununla beraber mide ve bağırsak yollarını temizleyici etkisi vardır.

Ağaç Çileği (Ahududu): Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan ve antioksidan etkisi yüksek bir bitkidir. Metobalizmayı ve yağ yakımını hızlandırır. Kanın temizlenmesine ve vücudun toksinlerden arınmasına yardımcıdır.

Çemenotu: En önemli galaktogog bitkilerin başında gelir. Eski Anadolu uygarlıklarında annelere doğum sonrası süt arttırması için günde 2-3 bardak suyunu veya çayını tüketmeleri tavsiye edilirdi. Ayrıca özellikle bebeklerde mide gazına bağlı oluşan krampların giderilmesine yardımcı olur. Vitamin ve mineral açısından da çok güçlüdür. Özellikle kalsiyum, çinko, demir ve magnezyum açısından zengindir.

C Vitamini: Bağışıklık sistemi, cilt ve ağız sağlığı için en önemli vitamindir. Vücut tarafından sentezlenemediği için doğum sonrası ek destek olarak mutlaka alınmalıdır. Demir ve yağ emilimini sağlar.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.