Ergenlik Sürecinde Bedensel Ve Ruhsal Değişimler

Annekaz
6 Haziran 2018
Yorum Yok

Ergenlik süreci oldukça zorlu geçen ve çeşitli duygu travmalarıyla gecen bir dönemdir. Bu dönem de çocukluktan gençliğe adım atan kişiler kendi benliğini tanımaya ve kabullenmeye çalıştığı için zorlu bir süreçten geçer. Bu zorlu süreç hem aile açısından hem de kişi açısından oldukça zor geçen bir süreçtir. Bu sürecin kolay geçebilmesi için aile tarafından bilinçli olunması ve kişiyi kabul etmesi gerekmektedir. Ergenlik süreci erkek ya da kız çocuklarında farklı değişimler yaşanır ve farklı tepkiler görülür. Bu süreçte psikolog yardımı alabilirsiniz. Tabu bu yardım talebini önce çocukla paylaşarak onunda onayını alarak yapmalısınız aksi taktirde ters teperek tepki almanıza neden olacaktır.

Ergenlik Sürecinin Etkileri

Bu sürecin etkileri kız çocuklarına ve erkek çocuklarına göre farklı etkiler göstermektedir. bu yüzden ergenlik dönemine giren başka çocuklar ile karşılaştırma yapmadan önce çocuğunuzun üzerindeki ergenlik etkilerini iyice benimsemeniz gerekmektedir. Ergenlik sürecinin etkileri ilk önce bedensel değişimler ile kendisini göstermeye başlar. Bu değişimler ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Kız çocuklarında adet döngüsünün başlaması ile birlikte östrojen hormonunun yükselmeye başlaması erkeklerde ise testesteron hormonlarının yükselmesi ile birlikte benliklerinin keşfedilmesi başlamış olur.
  • Kız ve erkelerde ortak etki ile görülen kıllanmaların başlaması vücudun çeşitli yerlerinde kılların görülmesi ergenliğe adım attığının bir göstergesi olarak kabul edilir.
  • Erkeklerin ses değişimi yaşaması kızların göğüslerinin büyümeye başlaması da görülen başlıca etkilerdir.
  • Her iki tarafta duygu değişimleri yüzünden oldukça asi davranışlarda bulunması ve tamamen kendi benliğini kabullendirmeye çalışması sorun yaşanan en büyük ergenlik etkileridir.
  • Ani duygu değişimleri aynı zamanda duygusal süreçlerin yaşanmasına neden olur.

Bu etkilerin hepsini benimseyerek çocuğunuzun üzerinde baskı kurmadan anlaşma yoluna giderek onu anladığınızı ve destek olduğunuzu her zaman yanınızda olduğunuzu bilmesi ve hissetmesini sağlayın. Bu zorlu süreçte en çok yıprananlar çocuklardır. Ve bu süreç geçici bir süreçtir bunu asla unutmayın.

Ergenlik Döneminde Yeme Alışkanlıklarının Bozulması

Bu dönemde erkek çocukları çok fazla yemek yemeye başlarken kız çocukları tam aksine kendisini ön plana çıkartmak için zayıf olması gerektiğine inandığı için yemek yemeyi azaltacaktır. Bu dönemde yeme bozukluğundan dolayı olumsuz etkilenebileceği için çok fazla üstüne gitmeden yeme alışkanlıklarını bir düzende tutmaya çalışabilirsiniz. Çok fazla üstüne gidildiği taktirde tam tersi bir etki yaratacağı için anlayışlı ve sabırlı bir şekilde üstüne fazla gitmeden bu düzeni sağlamanız gerekmektedir. Ergenlik döneminde yeme bozuklukları hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın. Linkte bu konu üzerinde nasıl davranmanız gerektiği ve nasıl bir yol uygulamanız gerektiği açıklanmıştır. Çocuğunuzun ne gibi bir süreçten geçtiğini de bu linkte detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Bunu da seversin  Genç kızlarda ilk adet ve ilk adet kiti

Ergenlik Dönemindeki Ruhsal Değişikler Ve Çocuk Üzerindeki Etkileri

Ergenlik döneminde yaşanan ruhsal değişimler kız ve erkek çocuklar için farklı yönler olabildiği gibi birçok ortak noktada bulunur. Özellikle kimlik arayışı ve kendisini, bulma çabası ortak yaşanan ruhsal değişimlerdir. Utangaçlık ve çekingenlikte aynı şekilde ortak yaşanan sorunlar arasında yerini alır. Dikkat çekici olmak ve herkes tarafından kabul görünmek isterler. İçe kapanıklık ise oldukça sık görülen ruhsal değişiklerdendir. Aşırı sosyal bir çocuk ergenlik döneminde daha içe kapanık bir hal alır ve daha çok yalnız kalmak ister. Bu isteklerine saygı göstererek üstüne gitmemek en uygun davranış olacaktır. Onları baskılayan bir anne babaya ihtiyaçları yoktur. İhtiyaçları olan tek şey anlayışlı ve kendisi düşüncelerine saygı gösteren anne babaya ihtiyaçları vardır. Çünkü karşı tarafla iletişim kurmak yerine daha çok kendilerini sorgularlar bu yüzdende içe kapanık ve kendisini ifade edemediği için üzülen bir karaktere dönüşürler.

Çocuğunuz ve size dair her şeyi www.kadin.com’da bulabilirsiniz. Sitedeki bilgiler sayesinde daha iyi ve anlayışlı bir anne abaya dönüşebilir ve çocuğunuzla arkadaş olabilme şansını yakalayabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzla aranızdaki bağ daha güçlenecektir. Çünkü çocuğunuzu sorgulamak yerine onu anlayan ve her zaman yanında olan anne ve babalar olursanız sizinle arasındaki iletişim ve bağ git gide güçlenecektir. Ergenlik dönemi ne kadar zor geçerse geçsin unutmayın bir gün geçecek ve bu dönemde çocuğunuzu kaybetmemek için onun karşısında duran ve onun kararlarına saygı göstermeyen değil her zaman onun yanında olan anne ve baba olmak sizin elinizde.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim