Ergenlikte Anne – Kız Çatışması

Annekaz
8 Şubat 2017
3 Yorum

Ergenlikte anne  kız çatışması  nasıl atlatılır? Kız çocuklarının ergenliği farklı mı? Ergenlikte aile içi kavgalar nasıl azaltılır? Ergenliğe giren çocuklarla aile iletişimi nasıl olmalı?

Çocukların  her dönemi zordur hamilelik sıkıntıları sırasında doğum beklenir, doğar  ilk günler uyku düzeni bozulur,  derken diş çıkarma, ek gıdaya geçiş, 2 yaş 4 yaş sendromu, derken okul başlar tam rahata ereceğiz derken ergenlik başlar!

Ergenlik her aile ve çocuk için farklı geçer çocukların ailelerin tutumuna, huyuna, sosyolojik hatta maddi durumuna göre bile değişebilir

ERGENLİĞİN ORTAK NOKTASI: İSYAN!

Genç kızların ve tüm ergenlerin ergenliğe girişti noktası isyan! Ben bu evde neyim diye başlayan sorgulamalar kavgalara dönüşüyor! Anne Kız arasında çekişmeler ergenlikte zirve yapar. Tabi ki yetiştirme tarzı ve arkadaş çevresi çok önemli ama çatışmayan anne kız yok gibidir. Ergenlik sırasında neden tartışıyorsunuz önce bunlara bakın aranızdaki yaş farkı çok fazla olabilir bu kuşak çatışmasına neden olur ve  karşılıklı anlayış olmadığı sürece sadece ergenlikte değil her dönemde sıkıntıdır. Sorunlar ikinizin arasında kalmıyordur 3. kişiler müdahele ediyordur ya da ettiriliyordur yine bundan büyük sıkıntılar doğabilir.

ERGENLİKTE: ANNE KIZ ARASINDA SIRLAR

Başlangıçta iyi bir ilişkiniz varsa ergenlikte dışarıdan çok müdahele olmadığı sürece kolay atlatılır. Bir kız kardeşi varsa yine ergenlik gözlemlerime göre çok daha kolay atlatılıyor benim kızlarım arasında 2,5 yaş farkı var ve onlar her zaman birbirlerine destek olarak biraz da ergenlikleri ile dalga geçerek güle oynaya atlattılar.

Ergenliğe giren genç kız olan annelere tavsiyelerim de var elbette;

Ergenliği çok ciddiye almayın: siz ne kadar üstüne düşer her olaya ergenlik açısından  bakarsanız kızınız da aynı şekilde bakar ve minik sorunlar karmaşık hale gelebilir. Siz ‘olur böyle şeyler’ dedikçe kızınız da suyun akışına izin verecektir.

Sırdaş olun: Hem fiziki değişimler hem de ruhlar değişimler bazen yardım bazen de dertleşme ister kızınıza başkasını aratmayın bu konuda en yakın yardımcısı siz olun anneler ile arkadaşlar farklıdır ama bu zaman içerisinde daha anlayışlı olmanız gerekir. Küçük olaylar ikinizin arasında kalsın bu size olan güvenini artırır büyük olaylarda ya da korkularında ilk başvuracağı kişi siz olursunuz, baba ya da abi ya da evdeki diğer kişilerin kızınızın ergenlik sorunlarını anlamakta zorluk çekebilirler , bazen istemeden dalga bile geçebilirler yanlarında olun.

Bunu da seversin  Performans ve proje ödevleri kaldırıldı

anne kiz ergenlik catismasi

Anne Kız günleri yapın: Çok yoğun çalışıyor ya da evde olduğunuz halde işlerden kızınızı vakit ayıramıyorsanız arada bir dışarı çıkmak ikinize de iyi gelecektir beraber alışverişe çıkın  bir yerde oturup kahve için.

ergenlik ve aile

Kızınızı koruyun: Ergenlikte bazen baba bazen aile büyükleri bunu giyme oraya gitme böyle gülme bu nasıl saç bu oje de ne gibi yerli yersiz tepkiler gösterebiliyor küçük kızları büyüdüğü için değişimi algılamakta zorluk çekebiliyorlar kızınızın arkasında durun eşinizle ya da aile büyükleri ile çatışmaya girmeden hatta onlarla da konuşarak kızınıza hep destek olun evde kendini yalnız hissetmesine neden olmayın. En büyük tehlike kendini ailede yalnız hissetmek olabilir..

Dış görünüş kaygılarını hafife almayın: Görünüşü değişen, tüyleri çıkan boyu uzayan göğüsleri büyüyen bir kız kendini sorgulayabilir çok güzelleştiğini sık sık belirtin bu renk sana çok yakışıyor gibi minik iltifatları esirgemeyin. Kilo problemi olan genç kızlar için durum daha zordur buna göre yaklaşım gösterin..

Ben bir annenin arkadaş olmasının zor olduğunu düşünenlerdenim ergenlikte arkadaş olamasanız da kötü arkadaşlara muhtaç etmeyecek bir davranış için olmak en güzeli..

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (3)
  1. Esra dedi ki:

    Korktum sanki :)
    Ergenlik yaşı bu aralar kaç? Herşeyin yaşı değişti ya, regl yaşı daha erken mesela.
    Ergenlik yaşında varmı değişiklik? :)

  2. emine dedi ki:

    Kızım 2007 doğumlu ve bu sene inanılmaz bir çatışma var aramızda.2009 lu engelli bir erkek kardeşi var.Sürekli onu sevmediğimizi onu istemediğimizi söylüyor.tabi erkek kardeşiyle daha çok ilgilenmemiz gerekiyor.Bu sene bu durumu çok takıyor sürekli bağırıp ağlıyor ne yapıcam bilemiyorum :(

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim