Erik turşusu nasıl yapılır? Ekşi Erikleri kışa saklayın

Annekaz
13 Haziran 2020
Yorum Yok

Turşu gıdaları saklamak için harika bir yöntemdir. Fermente gıdalar sağlığımız için çok önemli ev turşuları da probiyotik gıdalar arasında en lezzetli olanları. Peki hiç erik turşusu denediniz mi? Erik yaz başında çıkıp tuzlu şekilde yenilir ve olgunlaşmadan turşusu da kurulur. Bu şekilde kış aylarında da erik yiyebilirsiniz.

Erik turşusu nasıl yapılır?

Erik turşusunu tüm ya da doğrayarak yapabilirsiniz, en uygunu sert ve olgunlaşmamış yani tatlanmamış ekşi can eriği ya da papaz eriğinden yapılır.

Malzemeler

Taze ekşi erik

kaya tuzu

şeker

kaynar su

Yapılışı

Erikleri yıkayın kavanozlara doldurun 1 litrelik kavanozlar en güzeli. Üzerine 1 yemek kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı kaya tuzu ekleyin dolana kadar kaynar su ekleyip yeni konserve kapağını sıkıca kapatıp ters çevirin. Soğuyana kadar bu şekilde beklesin daha sonra serin ışık görmeyen bir yere kaldırın kışın afiyetle yiyin.

Erik turşusu kurmak bu şekilde oldukça kolaydır bazı yerlerde büyük erikler doğranır ama çekirdekleri çıkartılmaz çekirdek eriklerin daha diri kalmasını sağlar. Biz ülkemizde ekşi yeşil eriklerden yapsak da özellikle asya mutfağında tüm erik çeşitleri ile yapılır ve atıştırmalık olarak dahi tüketilir.

 

Bunu da seversin  Turşu kurma ve süsleme sanatı
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim