Kışlık Vişne kompostosu

Annekaz
6 Temmuz 2013
7 Yorum

Kışlık hazırlıklar başladı. Boşalan buzluğa yavaş yavaş sebzeler meyveler girecek.Senenin ilk hazırlığı kuşkusuz vişne kompostosu. Kışlık Vişne Kompostosu hazırlaması en kolay kışlık hazırlıklardan.

Komposto mu, Hoşaf mı?

Komposto taze meyvelerden yapılan içeceğe, hoşaf ise kuru meyvelerden kaynatılarak yapılan içeceğe denir. Yazın genelde komposto kışın hoşaf çok tüketilir.. Hoş vişne kompostosu dondurulan vişneden yapıldığ için kışında kompostodur:) Eskiden vişneler kurutulurdu buruşuk buruşuk vişneler kışın suda bir kaç dakika kaynatınca tazesi gibi olurdu…

Vişne yine kurutulabilir temiz bir bezde çekirdeklerinden ayıklanan vişneler güneşli bir alanda bir birine fazla temaz etmeden bir kaç günde kurutulabilir. Aynı şekilde kayısı, zerdali, elma  da güneşte kurutulabilir..

Derin dondurucu için vişne hazırlamak çok kolay ben kendi ağaçlarımızdan topladığım vişneyi saplarından ayıklayıp tıkayıp buzdolabı poşetlerine koyup dondurdum hepsi bu kışın komposto yapılacağı zaman vişneyi bu halde çıkarıp üzerine yeteri kadar su ve istenirse şeker, karanfil tanesi ekleyip bir iki taşım kaynatmak. Böylece taze vişne kompostonuz hazır olacaktır.

Dondurulmuş vişneden sadece komposto değil tart, vişne sosu gibi tatlılar yapabilirsiniz..Erik de aynı şekilde çok güzel donmuş olarak saklanabiliyor. Köydeki ağaçlarımızda bol bol erik ve vişne vardı tam dolaplık,  kirazın mevsimi geçtiği için toplayamadım.

Vişne çekirdeklerini çıkartarak vişne reçeli de yapabilirsiniz.

 Vişne çekirdeği nasıl çıkartılır?

Vişne reçeli yapacaksınız çekirdekleri vişneleri zedelemeden kolayca çıkartabilirsiniz..Daha önce vişne çekirdeği nasıl çıkartılır yazmıştım. Kışlık vişne kompostosu hazırlarken çekirdeklerini çıkartarak da yapabilirsiniz ama pişirirken biraz dağılır demedi demeyin :)

Bunu da seversin  Papatya Çörek nasıl yapılır?
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (7)
 1. umran dedi ki:

  Kaç gün beklemesi gerekiyor? kurutulan meyveleri daha sonra neyin içinde muhafaza ediyorsunuz.tşk…

  • annekaz dedi ki:

   Kurutulan meyveler için en güzeli bez torbalar ama kağıt torbalarda oldukça iyi bir yöntem olur serin kuru ışıksız yerde saklanmalı güveye karşı amman dikkat güveler meyvelere byılıyor…

 2. tosbagalarr dedi ki:

  Nane güneşte kuruyunca sararmıyor mu? Biz içeride gölgede kuruturuz.

 3. şehrinaz karasakal dedi ki:

  emeklerinize sağlık… iyi günlerde tüketin inşallh…

 4. çiğdem dedi ki:

  elmayıda aynı şekildemi kurutuyoruz ben beyaz tülbent ile örttüm oda olurmu şimdiden teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim