Erkek biber mi, dişi biber mi daha lezzetli?!

Annekaz
29 Mayıs 2013
1 Yorum

biberYaz mevsiminin en sevilen sebzesi biber, hele biber dolması of of kıymalı biber dolmasına bayılırım ama ben biber dolmasını kızartarak yapıyorum yani önce kızartıyorum sonra dolduruyorum. Çocuklar biber dolmasının dışını pek evmezler itiraf etmeliyim ben de bu şekilde yapıldığında bayıla bayıla yemiyorum ama kızartma ağır geliyor derseniz közleyebilirsiniz..

Bu arada birde dolma biberlerin dişisi ve erkeği varmış. Evde pazardan aldığım dolma biberler vardı hemmen gidip baktım ve kesinlikle bende erkek dolma biberler ağırlıkta.. Erkek dolma biberlerin çekirdeği daha az ve daha lezzetli oluyormuş..

Yani pazarda dolma biber seçerken bundan sonra kıçına bakıp sayacağız 4 tümsekli olanları değil 3 tümsekli dolma biberleri alacağız.. hoş bu zamana kadar küçüklüklerine ince kabuklu olup olmadığına tencerede düz durur mu durmaz mı diye bakıyorduk  ya neyse..:)

Benim biberlerim erkek :P

biber2

 

 

Bunu da seversin  Amerikan Çöreği
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. SERDAR dedi ki:

    TEMEL BİYOLOJİ BİLGİSİ: HİÇBİR ERKEK CANLI MEYVE VERMEZ VE YUKARDA GÖRDÜĞÜNÜZ HALKIN SEBZE DEDİĞİ AMA ASLINDA MEYVE OLAN KISIMLAR DİŞİDEN YANİ YUMURTALIKTAN GELİŞİR. DÖLLENDİKTEN SONRA MEYVEYİ OLUŞTURAN KISIM YUMURTALIKTIR. 3 KARPELLİ YUMURTALIKTAN 3 ÇIKINTILI, 4 KARPELLİ OLANDAN 4 ÇIKINTILI MEYVE OLUŞUR. ÇİÇEKLER DÜNYASINDA GENEL OLARAK ÇİÇEKLER ERSELİKTİR. YANİ AYNI ÇİÇEKTE HEM ERKEK, HEM DİŞİ ORGANLAR VARDIR. ÇOK AZ ÇİÇEK SADECE ERKEK VEYA SADECE DİŞİDİR. MESELA ISIRGAN OTUNUN DİŞİ VE ERKEK ÇİÇEKLERİ AYRI BİTKİLER ÜZERİNDEDİR. AMA MEYVENİN GELİŞTİĞİ KISIM HER ZAMAN DİŞİYE AİT YUMURTALIKTIR. YUKARDAKİ DOLMALIK BİBERLERİN HİÇBİRİNİN ERKEK OLMASI TIBBEN MÜMKÜN DEĞİLDİR. BURADA ANLATILMAK İSTENEN 3 ÇIKINTILILARIN 4 ÇIKINTLILARDAN DAHA LEZZETLİ OLDUĞUYSA ERKEK-DİŞİ İFADESİ ÇOK YANLIŞ. BİLMEYENLER İÇİN MEYVE SEBZE TANIMI. MEYVE: YEDİĞİMİZ KISIM YUMURTALIKTAN GELİŞİP BİR SONRAKİ NESLE AİT TOHUMLARI ÜRETEN KISIM İSE MEYVE, BUNUN DIŞINDA KALAN, ÇİÇEK (KARNABAHAR, BROKOLİ GİBİ) YAPRAK (PIRASA, ROKA, LAHANA GİBİ), GÖVDE (PATATES GİBİ), KÖK (HAVUÇ) GİBİ YENEN KISIMLAR İSE SEBZEDİR. YANİ ASLINDA DOMATES SALATALIK, PATLICAN BİLİMSEL OLARAK MEYVEDİR, SEBZE DEĞİL.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim