Kuru patlıcan Biber Dolması

Annekaz
24 Temmuz 2012
Yorum Yok

Yazın bu kadar güzel sebze varken kurusuna ne hacet diyebilirsiniz ama inanın patlıcan biber kurusu ile tazesi bambaşka sebzeler :)

Ben taze patlıcan dolması yiyemem mesela ama söz konusu kurusu olunca dayanamam. Yazın patlıcanlar kesilip kabukları soyulmadan içleri boşaltılır ve ipe dizilip kurutulur kırmızı biber de aynı şekilde bizim ailede ‘halep’ denir..

Kuruyan biberler biraz sıcak suda 5-6 dakika kaynatılıp yumuşatılır. Klasik etli etsiz dolma içiyle doldurulup yan yana dizilip klasik şekilde biraz salçalı su ile pişirilir. İşin buraya kadarı çok bilindik fakat ben diyet yapıyorum ve diyetimde bulgur pirinç yok  o yüzden kuru biber dolmalarının iki tanesini Kıymalı kabak kayığı yemeğimdeki içle hazırladım yani klasik karnıyarık içi.. Çok da güzel oldu. Kilolarına dikkat eden hanımlar kuru patlıcan biber dolmalarını bu şekilde hazırlayabilirler.

Patlıcanların boşalan içleri; patlıcanları oyarken bol bol iç çıkacaktır. İçler genelde parça pinçik olduğu için yemeklik olması zor ama kabakları oyarken bir kenarda büyük bir tencerede bir kaç soğanı kavurun en küçük ocak gözünde ve en düşük ısıda oyulan patlıcanın içini biraz daha doğrayıp tencerenin içine atın ve kapağını kapatın bu şekilde patlıcan  içlerini pişirin bir kaç domates doğrayıp tuz karabiberle tatlandırın soğutup kilitli poşetlere koyup kaldırın. Bu patlıcanlarla harika gözleme, pide, börek içleri yapabilirsiniz. Ayrıca kışın poşetten çıkartıp şöyle bir hafif kavurup üzerine sarımsaklı yoğurtla beraber tüketebilirsiniz..

Bunu da seversin  Bedavaya pilav servis halkası
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim