Erkek çocuklara ev işi dersleri verilmeye başlandı

Annekaz
17 Mayıs 2019
Yorum Yok

Bu haber harika değil mi? Cinsiyet eşitsizliği ile savaş evde başlar deyip erkek öğrencilere evde yapılan işlerin dersi verilmiş Türkiye’de değil tabi ki İspanya’da.. Erkeklere sorumluluk vermek ev işlerine yemeğe yardım etmesini sağlamak en azından kendi işlerini yapabilecek hale getirmek çok zor değil. Anneler olarak erkek çocuklarını ve tabi ki kız çocuklarına sorumluluk vermekle başlıyor her şey. Kendi tabağını kaldırmalı, kendi çamaşırlarını kirli sepetine atmalı, evde yalnızken kendine yemek hazırlayabilmeli kendi ütüsünü yapabilmeli..

Erkek çocuklara ev işi dersleri

Yukarıda bahsettiğim her şeyi çocuklara yaptırabilirsiniz, oyun haline de getirirseniz severek yapar sonra alışkanlık olur ve kendi işlerini ve evdeki işleri yük görmeden yapabilir. Fakat erkek çocuklarında toplumsal olarak bir yere kadar geldikten sonra tıkanabilir.. erkek adam bulaşık makinesi mi boşaltır? Erkek adamın yer silme ile ne işi olur gibi söylemler.. Evde kız kardeşi varsa başkalarından gördüğü davranışı ona uygulamaya başlar ve kayış kopar..

İspanya’da cinsiyetler arası eşitsizliği ortadan kaldırmak ve erkeklere kendi işlerini yapabilme becerisi kazandırmak için orta öğretimde ders verilmeye başlanmış. Ütü yemek bulaşık gibi basit dersler ama gelişme gelişmedir.. Türkiye’de eskiden iş eğitimi ev ekonomisi dersleri vardı onda bile kızlar ve erkekler olarak ayırılırdık neden? Erkekler basit ahşap elektirik işleri ile kızlar örgü örer yemek yapardı.. halbuki o ahşap işleri ile uğraşmayı ne çok isterdim erkek öğrendiler de yemek derslerimize gıpta ederdi..yani konunun özeti çocukları eşit olarak yetiştirmek eşit el becerileri kazandırmak onlardan hiç bir şey eksiltmez aksine onlara ve ilerdeki hayatlarında karşılarına çıkacak insanlara büyük kolaylık sağlar..

Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim