Çocuklara tuvaleti sevdirin korkutmayın

Annekaz
10 Aralık 2015
1 Yorum

Çocukları çabucak büyüyor bir kaç sene içerisinde tuvalete bile kendi başına gidecek duruma geliyor ama maalesef bazı anneler sanki o çocuk tuvalete hiç girmeyecek hiç bok – çiş görmeyecek gibi davranıyor.

Çocuğunuz yürümeye başladığı zaman haliyle peşinizde dolanacak siz tuvalete girdiğinizde arkanızdan gelecek belki kapı önünde ağlayacak. Belki siz bir an gözünüzü çevirdiğinizde tuvalete girip klozete ellerini değecek suyla oynacak yere düşen oyuncağını alıp ağzına sokacak ve siz kocaman kocaman tepkiler vereceksiniz çığlık atacak bağıracak ‘ıyk iğrenç pislik’ diyecek hemen çocuğun ellerini yıkayıp tuvalete girmemesi için sıkı sıkı tembihleyeceksiniz ta ki tuvalete alıştırma zamanı gelene kadar.

Tuvalet ‘bok, çiş, kaka ‘ artık her ne diyorsanız şu hayatın bir parçası çocuklar buna alışmalı sizle beraber tuvalete girmeli tuvaleti sevimli bir yer haline getirmelisiniz. Siz klozette otururken o da yanınızda oyuncaklara oynayabilir, hikayeler okuyabilirsiniz. Yaşı geldiği zaman da tam tersini yapacaksınız o klozette oturacak siz onunla beraber hikayeler okuyacaksınız. Kendi bedeninden çıkan kakadan korkmamalı tuvalet eğitimi yaparken iç çamaşırına ya da ortalığa tuvaletini yaptığında bağırıp aşırı tepkiler göstermeyin.

Çocuklara olmadık korkular tiksintiler yükleyip daha sonra bir tuvalet şarkısı ya da basit bir kitapla kolayca düzelecek bir mesele değil maalesef.

Çocuk doktorları, pedagoglar kendi tuvaletinden korkan çocuklarla dolu. Lavmanlara tuvaletini yapan çocuk sayısı az değil maalesef. Tuvalet alışkanlığı üç beş günde olacak bir mesele değil sabırla sevgiyle aylar öncesinden planlanarak yapılması gereken bir  eğitim.

 

 

Bunu da seversin  Siz de Olimpik Anne olabilirsiniz!
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. Elif Babacan dedi ki:

    Peki ben bisey sormak istiyorum. Benim 29 aylik bi kizim var ve yaklasik 2 buçuk ay önce tuvalet eğitimini tamamlamistik. Fakat son günlerde gün içinde cisini yine altina yapmaya başladı. Buna sebep olarak da esimle yaşadığımız bir tartışmaya şahit olmasını düşünüyorum ne yazik ki. Bu durumda nasıl bir tutum sergilemeliyim. Fikir verebilirseniz sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.