Eti Puflardan koyun – Bayrama özel

Annekaz
8 Eylül 2016
1 Yorum

Kurban bayramı için herkes tatlı telaşındayken ben çocuklar için koyun şeklinde eti puf tatlılar yaptım. Eti Puf pofidik yapısı ile zaten bir koyun gövdesi gibi bana kalan sadece marşmelovdan şeker hamuru yapıp bununla da kafa kulaklar gibi ayrıntıları yapmak oldu hatta çok çirkin olduklarını bile söyleyebilirim eminim siz çok daha güzellerini yapacaksanız.

eti puf koyun 1

Eti Puf Koyunlar

Eti puf koyun için malzemeler

İstediğiniz kadar eti puf beyaz ya da diğer renkler elbette olur.

Marşmelov pembe ve beyaz karışık kullandım 5 koyun için 5 adet marşmelov yeterli ( isteyen hazır şeker hamuru kullanabilir)

istenirse gıda boyası

1 bardak pudra şekeri

Eti puf koyun yapılışı

Öncelikle kafalar için şeker hamuru yapmalıyız ( hazır satın alabilirsiniz) ama şeker hamuruna ulaşma imkan olmayan için tarifini vermiş olalım bu tarifle her zaman evde şeker hamuru yapabilirsiniz.

4- 5 adet beyaz ya da pembe beyaz karışık büyük marşmelovu ( çok miktarda isterseniz miktarı artırmalısınız)  temiz ve kuru bir cam kase içine koyun. Daha büyük bir tencerede su kaynatın altını kısın marşmelov koyduğunuz cam kaseyi altı kısık kaynayan suya oturtun. Marşmelov benmari usulü yavaş yavaş eriyecektir yapış yapış sünen ve tamamen eriyen şekerlemeleri pudra şekeri serptiğiniz zemine dökün. Parmak uçlarınızla yoğurun pudra şekerini yavaş yavaş yedirin sert bir hamur olana kadar yoğurun evet burası biraz zahmetli sonuçta ortaya kolay şekil alan sert bir şeker hamuru ortaya çıkacak. Koyunun kafası gözleri kulaklarını küçük parçalar yaparak hazırlayın. Kulakları gözleri yapıştırmak için çok çok az su kullanabilirsiniz. Göz kurdele ya da kafanın üzerindeki yün görünümleri için olan şeker hamurlarına gıda boyası katabilirsiniz ben siyah kattım ama hiç sevmedim siyah kullanmayın derim :)

eti puf koyun

instagram stories annekazblog takip edin

Koyun kafaları hazır gelelim eti pufa tutturmaya. Çok basit eti pufun bir kenarını kesin ve oraya şeker hamurundan kafayı yapıştırın asla düşmez ya da çıkmaz hepsi bu isterseniz popo kısmına bir kurdele bile yapabilirsiniz.

Bunu da seversin  Kadayıflı fincan tatlısı - Hafif bayram tatlısı

eti puf kurban ozel

Eliniz alıştıkça koca bir sürünüz olabilir bayramda çocuklara hoş bir ikramlık olur. İsterseniz küçük paketler yapıp gelen çocuklara da hediye edebilirsiniz. Kolay kolay bozulmayacak bu tatlı da şeker hamuru kafalar zamanla donuyor ve sertleşiyor hala yenebilir ama eti puftan çıkartıp başka zamanla kullanmak üzere de saklayabilirsiniz.

Herkese mutlu huzurlu bayramlar diliyorum…

eti puf koyun bayram

Not: Koyunun başındaki yün için pratik bir öneri daha; hani koyunun kafasını bedenine yapıştırmak için eti pufun kenarından bir parça kesiyoruz ya işte o parçayı kafasına yapıştırabilirsiniz yukarıdaki karamel rengi koyun bu şekilde hazırlandı.?

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. Emine dedi ki:

    Harika görünüyor ellerine saglik canım ?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim