Evde probiyotik yoğurt yapımı

Annekaz
28 Şubat 2014
Yorum Yok

Dukan Diyeti yaparken en büyük sıkıntılardan birisi sindirim sorunları tuvalete çıkmama ya da diğer adıyla kabızlık :) Kabızlık Dukan diyeti yaparken mutlaka karşınıza çıkacaktır sorunu çözmek için probiyotik yoğurtlar yardımcı oluyor. Probiyotik yoğurtlara Mutli yoğurt da deniyor meyveli probiyotik yoğurtlara günde bir kutu olmak şartı ile izin var yani tatlı ya da meyve ihtiyacınızı meyveli bir yoğurtla karşılayabilirsiniz.

Evde probiyotik yoğurt yapılır mı?

Ben evde probiyotik yoğurt yapmayı denedim başarılı da oldum ama çok şey beklemeyin Dukan diyeti için evde probiyotik yoğurt yapma deneyimim başarı ile sonuçlansa da o şekerli düzgün görünümlü ipeksi hazır satılan meyveli yoğurtlara pek benzemedi yine de fena değil ben çilekli probiyotik yoğurttan yoğurt yaptım o yüzden hafif pembemsi çilekli kokusu olan bir yoğurt oldu. Probiyotik yoğurt iki şekilde mayalanıyor birisi sade diğeri isinde meyve parçası olan ikisininde yapım şekli aynı içeriği farklı..

annekaz-probiyotik-yogurt

Evde probiyotik yoğurt yapmak için malzemeler

iki paket istediğiniz aromada meyveli probiyotik yoğurt – sade de olur..

1 litre süt

sıcak su

İlk önce yapacağınız kap ya da kavanozu yıkayıp kurulayın, 1 litre sütü tencere ile ocağa koyun yaklaşık 40 41 derece olacak şekilde ısıtın benim derecem yok ama klasik yoğurt mayalama ısısıdır bu serçe parmağınızı süte batırın hafif yanıyorsa iyidir çok sıcak ya da soğuk olmamalı.

Sütü ocaktan alın içine probiyotik yoğurtları dökün iyice karıştırın. Kavanozlara koyup içine sıcak su doldurulmuş bir tencere yada plastik bir kapa koyun kapaklarını kapatmayın üzerini havlu ya da bezle kapatın. Sallanmayan el değmeyecek bir yerde içindeki su ılımasını yitirecek adar bekletin , kavanozları dikkatlice dışarı alın suyu boşaltın tekrar sıcak su doldurup kavanozları içine tekrar koyun. Sabaha kadar bu şekilde bekletebilirsiniz. Eğer ilk seferde kavanozlardaki süt yoğurt haline gelmişse ikincisine gerek yok kapağını kapatıp dolaba koyabilirsiniz.

Bunu da seversin  Gaza getirici kilo verenler öncesi ve sonrası fotoğrafları

MEYVELERLE BERABER YOĞURT MAYALAMAK

Meyveli yoğurdu çok seviyorsanız gaz ve şiş sorununuz varsa bu tarif de kesinlikle tavsiye ederim evde meyveli probiyotik yoğurt yapmak için istediğiniz meyveyi temiz kavanoza doğrayıp koyun. çilek,elma,portakal,mandalina,muz,incir, böğürtlen hangi meyveyi isterseniz.. Yukarıdaki tarife göre Probiyotik yoğurt mayasını hazırlayın aynı yöntemle  mayalayın.. sabaha kadar yoğurdunuz tutmuş olur. Çocuklara ve dediğim gibi özellikle karşı şiş gezen regl dönemindeki hanımlara her iki yoğurdu da tavsiye ederim..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.