Kalorisiz tatlandırıcılar güvenli mi?

Annekaz
24 Ocak 2012
8 Yorum

Aspartam, Sakarin, Splenda bunlar en çok bildiğimiz tatlandırıcı çeşitleri, Aspartam ve Sakarin zaten kimyasal Splenda’nın ise doğal olduğu söyleniyor ama splenda da şeker molekülünün değiştirilmiş hali birde Stevia var. Stevia şöyle bir araştırdığım ve doktordan öğrendiğim kadarıyla tatlandırıcılar içinde en doğal olanı. Güney Amerika’da yetişen bir çalıdan  özsuyu olarak çıkarılıyor ve en doğal işlenmemiş hali damla olarak satılıyor..

Ben Bir süredir Stevia kullanıyorum. Splenda gibi sıcak çay ve kahvede kullanılabiliyor kek , muhallebi vs yapılabiliyor. Aslında şekersiz çaya kahveye çok alıştım fakat steviayı keklerde ve tatlılarda kullanma fikri çok cazip bir de üstüne doktordan duyunca denemek istedim. Dukan diyeti yapanlar genelde splenda kullanırlar,  fakat Dukan’ın kitabında sık sık aspartam geçer aspartam özellikle cilt doktorları tarafından önerilmiyor hele sıcak kullanımlarda güvenli olmadığı sürekli tekrarlanan bir konu, splendanın ise saç döktüğü internet kaynaklarında karşımıza çıkan iddialardan biri. Stevia ise yeterince araştırılmamış şöyleki diyabet hastaları için olumlu etkileri olmuş ilaç yapımı için hala araştırılan bir konu, Paraguay’da stevia çalısı ballı yaprak olarak biliniyor vee doğum kontrol yöntemi olarak kullanılıyormuş :) yani stevia kullanırken erkeklerin sprem sayısında düşüş olduğu bilinen gerçeklerden birisi. ( bunun kötü mü iyi mi bir yan etki olduğu konusunda kararsızım :D Stevia özellikle Japonya’da yaygın olarak kullanılıyormuş, ayrıca yüksek oranda lif içeriyor ve probiyotik gıdalardan birisi sayılıyor probiyotik olmasına bakarsak belki Dukan’da splenda yerine Stevia kulanılmalı ve son olarak stevia normal şekerden 5 kat daha tatlı.

Eğer şeker alternatifi arıyorsanız, seçenekleri doktorunuzla birlikte gözden geçirin, ve size en uygun tatlandırıcıyı bulun :))

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (8)
 1. sümeyye dedi ki:

  peki nereden alıyorsunuz onu??

 2. M.A.A dedi ki:

  Yani biraz araşmak gerekir, google falan pek inanmamk gerek.

 3. ozz dedi ki:

  gurmenetten alabilirsin ben bir süredir kullanıyorum en başta biraz garip geliyor ama şimdi alıştım içeceklerimde kullanıyorum.

 4. saadet dedi ki:

  stevia nın tatlılarda kek kurabiye vs. acımsı bir tat bıraktığı söyleniyor? ne kadar doğrudur?

 5. feray dedi ki:

  Açıkcası çok güvenmiyorum ve bende iekersiz içiyorum çayımı kahvemi ama hamur işleri için güzel.
  Teşekkürler canım..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim