Probiyotik Takviyesi Almalı mısınız?

Annekaz
23 Mart 2022
Yorum Yok

Bilirsiniz,  probiyotikler  bağırsaklarınız için iyidir. Ama ne kadar iyi? Mikrobiyoloji uzmanı ve probiyotik eğitimcisi Dr. Jessica ter Haar, Probiyotik takviyesi almak için birçok neden var diyor.

Probiyotikler, bağırsaklarınızdaki bakterileri düzenleyerek kabızlık, irritabl bağırsak sendromu ve ishal gibi belirli durumların tedavisine ve önlenmesine yardımcı olabilir.

Ter Haar, Her sağlıklı insan bir miktar yararlı bakteri kaynağı almalıdır diyor. Her gün probiyotik açısından zengin bir besin tüketmiyorsanız ya da tükettiğinizi düşünüyorsanız bile  mikrop çeşitliliğini korumanın pek çok yolu  olduğunu söylüyor. ”

Mikroplarla çevrili olmamız gerekiyor

Ter Haar, iyi mikropların sindirim sistemimizi, bağışıklık sistemimizi, hormon üretimimizi ve hatta zihinsel sağlığımızı desteklediğini ve probiyotiklerin dış dünyadan almaya alıştığımız bakterileri sağlayabileceğini söylüyor.

Probiyotik takviyeleri hakkında bilinmesi gereken beş şey…

İstediğiniz yiyecekleri yemenize yardımcı olabilirler

Probiyotikler, bir dizi sindirim sağlığı sorununu tedavi etmeye, ağrı ve rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir. Laktoz intoleransı olan kişiler için probiyotiklerin nasıl çalıştığına dair bir örnek:  Bir süt ürünü tüketirken takviye almak, vücudun laktozu sindirmesine, krampları, şişkinliği ve süt tüketimiyle oluşabilecek diğer ağrıları önlemesine yardımcı olabilir.

Antibiyotiklerin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabilirler

Dr Haar Bir antibiyotik atom bombası gibidir – bağırsaktaki her şeyi yok eder diyor. Bu, kötü mikropların büyümesine ve kontrolü ele geçirmesine neden olarak, ishal gibi antibiyotik yan etkileri olarak bildiğimiz şeylere yol açabilir . Vücudun iyi bakterileri tanımasına ve uyarmasına ve büyümesini teşvik etmesine yardımcı olabileceğinden, antibiyotik kullanımından önce, sırasında ve sonrasında probiyotik alarak bunun önlenebileceğini söylüyor.

Bir prebiyotik endişelerinizi daha iyi giderebilir

Doktorumuz, Probiyotik, canlı bir mikroptur ve prebiyotik, canlı olmayan fiziksel bir bileşiktir. Sarımsaktaki inülin, yulaftaki beta-glukanlar veya bir takviye gibi prebiyotiklerin, örneğin dışkıyı kabartarak sindirim rahatsızlığı gibi belirli koşullara yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bunu da seversin  Parfüm seçimi nasıl olmalıdır? En etkileyici koku nasıl seçilir?

Probiyotikler Güvenlidir

Ter Haar, bağışıklığı baskı altına almadığınız veya bir takviyede bulunabilecek bir bileşene alerjiniz olmadıkça probiyotiklerle ilgili herhangi bir güvenlik sorunu olmadığını söylüyor.

Türkiye’de hem doktorunuzdan hem de eczacınızdan güvenli probiyotikler tavsiyeleri alabilirsiniz.

İşe yarayan probiyotiki seçin…

Ter Haar, farklı probiyotik türleri farklı endişeleri tedavi eder, bu nedenle özel sorununuzu ele alan bir probiyotik takviyesi almak zorunludur, diyor. Örneğin, yalnızca bazı probiyotikler doğal olarak antibiyotiklere dirençlidir. Ayrıca yüksek kaliteli bir probiyotik seçmenizi ve tam adını (lactobacillus acidophilus 123 gibi) içeren, içerdiği canlı mikrop sayısını paylaşan ve son kullanma tarihi olan bir probiyotik seçmenizi öneririz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim