Farmville’ye komik yasak

Annekaz
3 Ekim 2009
2 Yorum

Elimde tabak çanak kapıdan geçerken eşim seslendi ” farmville yasaklanmış başbakanlık tarafından ” dedi. Sandımki devlet dairelerinde ve ya başbakanlığa bağlı ofis ve kurumlarda yasaklandı. Normal dedim millet çileğimi toplayacağım domatesimi ekeceğim diye başından ayrılmıyor doğrudur.. Meğerse komple yasaklanmış :D Güler misin ağlar mısın? Gerekçe ise yasaktan daha komik resmi değil ama şöyle bir şey okudum .. “Kayıt dışı üretimi özendiriyormuş” yok artık. Hani ben farmvilleye özenip el kadar balkonuma bahçeme domates salatalık ekeceğim bundan da Türkiye ekonomisi etkilenecek, ki benimde benzer “özendirme” yazılarım var o zaman bloggera yasak yakındır hazırlayın kendiniz :D “Ya da alın satın ekonomiye can verin” kampanyası da baştan aşağı kayıt dışını destekliyor o reklamlar da kaldırılmalı

Bir olasılığa göre ise aynı firmanın yasal kumar sitesi yasaklanmış bu yasaklamadan farmvillle de nasibini almış. Bu olasılık daha kuvvetli ama yine de saçma. Velhasıl biz yakında Çin’i geçeriz kararan sitelerin ardı arkası kesilmiyor. İnterneti kullanmaya niyetli caaanım vatandaşımızın mouse tutmayı öğrenmeden önce yasaklı sitelere girmek için DNS ayarı öğrenmesi tunel kullanmayı becermesi ve vekil sunucuyu internet sağlayıcısına adapte etmesi işten bile değil.

Ben yasaklar devamlı şekilde zuhur ettiği için Firefoxuma U2 adapte ettim çook rahatım tek tuşla yasaklı sitelere girebiliyorum. Yalnız her siteye girdiğini söyleyemem aşırı derecede “yetişkin içerik” sunan sitelere girilmiyor.. Bu da kendine göre bir otokontrol olsa gerek..

Başbakan her fırsatta açılımlardan bahsediyor bir de şu internete biraz anlayış ve özgürlük açılımı getirse ne iyi olur. Ama yine de çok üzülmesin biz tek tuşla sorunu çözüyoruz.. Tıpkı Çinli kullanıcı gibi..

Not sadece Farmville değil sanıyorum bi kaç tane daha oyuna yasak gelmiş. Oyun yasaklayan zihniyet :DD

Bunu da seversin  Çılgın Şapkalar

Düzenleme: Efendim yazıyı silip yerine aynı konu ile bambaşka bir yazı girmek istemediğim için düzenlemeye ihtiyaç duydum cumartesi cumartesi işim gücüm yok :P facebokda oynanan farmville ve daha bir kaç oyunun yasaklanmasının asıl sebebi Zynga.com’muş. Şikayetleri ise anne ve babalardan, sitede online poker oynayan çocuklarından bıkmışlar çocuklar sanal poker fişleri bulup sabahtan akşama kadar poker oynuyormuş ve şikayetler nedeniyle de site kapatılmış muş vs.

Bu oyunun yasaklanması ile aslında ardı ardına komik ironik ilginç olaylar zincirlemesi yaşandı. Birincisi yasağın kendisi ikincisi komik duruma düşen internet habercileri :)) yukarıda bahsettiğim balkonda bahçede meyve hikayesini ciddi haber sitelerinden okudum. 3. olan ise [email protected] adresine mail gönderin size online üretici sertifikası verilsin onunla oyuna girin ve biberlerinizi çürütmeyin safsatası hayır burası Türkiye olmaz olmaz deme olur hesabı temkinle yaklaşıyorum acaba bu online üretici sertifikasını hakikaten veriyorlar mı :D

Diğer bir ironi ise anne ve babalar aslında bu durum çok ciddi boşuna boğazımızı yırtmıyoruz 24 25 yaşına kadar çocuğunuzun odasına bilgisayar koymayın diye. Adı üstünce çocuk bu kontrol lazım. Çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini nereye gittiğini kimlerle görüştüğünü bilmek zorundasınız takipse takip baskınsa baskınsa baskın casus yazılımsa casus yazılım anne baba olarak yetişmek bilmek zorundasınız. İnternetin içerik açısından uzaydan farkı yok birinden saklarsınız gider diğerine musallat olur!!

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. KelebekGibi dedi ki:

    NE sacma birsey bu yaaa. Bende acayip Farmville bagimlisiyim bu ara 25. seviyedeyim :P Bu oyun hakkinda blogumada yazacaktim bu ara ;)
    Türkiye'de mi yasak simdi bu oyun, hersey yasaklaniyor cidden, internet özgürlügüde yok.
    YAkinda kalkar sonra bir daha yasaklanir falan…

  2. E. Ali dedi ki:

    Oyunlarla ilgili olacağını sanmıyorum. Çünkü bizim yönetim sistemimizin başlıca hedefi "millet uyusun" değil mi? Magazin, oyun.. Bunlar sistemin ihtiyacı olan şeyler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.