Normal doğuma zorlamayın özendirin!

Annekaz
2 Eylül 2016
1 Yorum

Kadınların bebeklerini istedikleri gibi dünyaya getirme haklarının destek veriyorum, Sağlık Bakanlığının sezeryan konusundaki açıklamaları bazen insanı şaşırtıyor. Neden bir kadın normal doğum istemesin? Normal doğumdan kadınlar neden korkuyor? Normal doğum ile sezeryan arasındaki farkı en doğru şekilde nasıl anlatabilirsiniz? Sezeryan ile doğum yapanın bebeği, normal doğum yapanın bebeğinden farklı mı oluyor? Sezeryan ile doğum yapanın sütü geç mi geliyor, daha geç mi iyileşiyor vs vs ben burada bir milyon tane soru sorar ama sağlık bakanlığından cevabı çok zor alırım çünkü sağlık bakanlığının annelerle sevgi bağı yok.

Melike’nin doğumu gecikti bayram tatili girecek gittim doktora doktor çok güzel muayene etti bebek sağlıklı ama çoktan doğmalıydı dedi, bayramda da doğum olmazsa acile gel dedi. Bayramı da bekledim ilk iş günü kar kıyamet sabah hastaneye gittim hamile muayene kuyruğu ayakta mesai çoktan başladı ama kimse yok bekliyoruz eline çayını almış gelen erkek ( o zaman sıra veriliyordu) görevli laubali bir şekilde ‘Ooo hanımlar ben bile ancak geldim karnı burnunda siz nası geldiniz’ dedi ve bir kaç kişinin sırasını verene kadar iğrenç esprileri ile günümüze neşe kattı! Devlet hastanesinde normal doğumları ve anne adaylarına davranış şekillerini saymıyorum bile.

Delivery room

SAĞLIK BAKANLIĞI HAMİLELERE NASIL DAVRANSIN?

Hamilelik başlı başına hormon demek, bir kere çalışanlar nazik olacak kusura bakmayın! Sabırlı olacak hem antenatal muayenelerde hem de doğumda size destek veren, elinizi tutan, kolunuza giren bir bardak su ve zaman zaman moral veren devlet sağlık görevlileri yetiştirmek çok mu zor?

NORMAL DOĞUM İÇİN ÖZEL SEDYELER

Doğum sedyeleri çok rahatsız sadece bir şekilde yatabiliyorsunuz ve biraz sırtınızı doğrultmanıza bile izin verilmiyor oysa kadın nasıl rahat ediyorsa o pozisyonda doğurmalı.

Bunu da seversin  Hamilelikte Sigara Kullanmanın Zararları

NORMAL DOĞUM POZİSYONLARI

Sağlık bakanlığının anne adaylarına hizmet veren sağlık çalışanlarına iyi eğitim vermesinin yanı sıra biraz da kesenin ağzını açması lazım. Avrupa bu doğum sedyeleri normal doğum yapmak isteyenler için rahatlık sunuyor. Tabi ki sadece sedye ile düzelecek mesele değil, ama ağzını her açtığında sezeryana yüklenen bakanlık umarım biraz empati yapıp hamilelerin tarafından durumu kavrayabilir.

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. Çilekli Süt dedi ki:

    Sağlık bakanlığı konusunda hiç umudum yok desem? Ancak atıp tutmayı biliyorlar. Sezeryan şöyle sezeryan böyle. Benim 42. haftada da sancım gelmedi ne yapsaydım 45.haftayı mı bekleseydim misal!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim