Firmalar bloggerları neye göre seçer nasıl çalışır?

Annekaz
8 Aralık 2014
Yorum Yok

Blogger etkinlikleri almış başını gidiyor muhteşem etkinlikler düzenleyen arkadaşlarım var hepsine katılamasam da takip ediyorum. Bir de acayip toplantılar hani kusura bakmasınlar onların ki büyük başarı 200 takipçisi dahi olmayan ‘blogger’ hanımlar ne kadar firma varsa topluyor ve etkinlik yapıyorlar sonra firmalardan şikayetler..

Büyük beklenti ile toplantıya destek veren firmalar sonrasında olumlu dönüş alamayınca gözlerindeki akıllarındaki ‘blogger’ çizgisi değişiyor ve bir daha asla bloggerlarla çalışmam diyenler bile oluyor peki bunun suçlusu kim?

Öncelikle firma sahipleri kendileri etkinliğe davet edildiği ya da sponsor olmayı düşündükleri zaman rakamlara bakmalılar ha bu tek yol mu değil ama genel anlamda ölçme biçme şekli ancak bu şekilde yapılır peki firmalar blogger etkinliklerinde nelere dikkat edecekler?

Not: başka istatistiklere erişimim olmadığı için örnek olarak kendi istatistik ve rakamlarımı sundum..

Takipçi sayısı: Sosyal medyada etkinliği düzenleyen ve davet edilen kişilerin takipçi sayılarına bakınız facebook sayfaları, instagram ve twittter sayfaları rakamsal olarak tabi ki önemli.. sadece etkinlikler için değil özel davetler ve workshoplar için de aynı şey geçerli hatta daha geçerli..

annekazface

Annekaz Facebook 1 haftalık rapor

Google PageRank: Bir siteye google kabaca bir değer verir kabaca diyorum çünkü ayrıntıları var.. mesela benim PR 3 daha önce PR 4  dü geçen sene siteye virüs vs bulaşınca düştü tabi ki bu sene güncellemede yine 4 olacağını düşünüyorum. Google 0 ile 10 arası rakam veriyor sitelere mesela facebook un google pr değeri 9 , şu anda çalıştığım haber sitesinin PR değeri 6 bunları örnek olsun diye yazdım.. PR değerleri ne kadar yüksekse  o kadar iyi demektir.

Alexa: benim çok sevdiğim bir değer değil ama yine de doğru rakamlar verir bir site kaç yerden link almış dünyada kaçıncı sırada Türkiye de kaçıncı sırada görebilirsiniz..

Bunu da seversin  Turşu kurma ve süsleme sanatı

annekaz alexa

Anne kaz Alexa değeri mesela yukarıdaki gibi aşağı yukarı bu sıralar değişmiyor ama yavaş yavaş yükseliyor.. sayfanız link aldıkça sayfanın hareketi arttıkça bu sayılar yükselir..

Kategori: Firma olarak sizin bebek ürünleri satan bir siteniz varsa yemek bloglarına tanıtım yaptırmanızın anlamı yoktur, ya da zeytinyağı firmasısınız kozmetik  bloggerları sizin işinize yaramaz! ha bu sitenin indeksi yüksek bende backlink almak istiyorum derseniz bu size kalmış.

Bunlar işin rakamsal boyutları bu değerlerden çok daha yüksek değerlerde ama toplumsal olarak değersiz siteler de yok değil. Firmalar tanıtım yapacakları blogları akıllıca seçsinler. Sonra bloggerları suçlamasınlar çünkü etkinliklere tanıtımlara bloggerlar elbette severek katılıyor ellerinden geleni de yapıyorlar ama beklentisini yüksek tutup kaldıramayacağı yükler yüklemeyin…

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim