Foça’da Ne Yenir?

Annekaz
25 Eylül 2019
Yorum Yok

İzmir’in en güzel sahil ilçelerinden biri olan Foça bitki örtüsünün zenginliği, tarihi yerleri, Foça Butik Otel ve otelleri ve Akdeniz foklarının yaşam alanları olması ile değil Ege’nin en güzel yemeklerin tadına bakabileceğiniz bir belde olmasıyla da önem taşıyor. Foça’nın son derece zengin bir yemek kültürüne sahip olduğunu belirterek başlayalım. Foça’ya gittiğinizde istisnasız her damak tadına uygun bir yemek bulmakta asla zorlanmazsınız. Bu bölgede yaşayanlar denizin her türlü nimetinden fazlasıyla faydalanmış olduklarından bölgede deniz ürünleri yemeklerinin bir hali popülerlik kazandığını belirtelim.

Hatta bölgede balık ve deniz ürünleri başlı başına bir ziyafet sofrası kurabileceğiniz kadar fazla sayıda seçenek sunuyor. Bu seçenekler arasında başka hiçbir tatil beldesinde tadına bakamayacağınız yemekler de bulunuyor. Dolayısıyla balık ve deniz ürünlerini tüketmekten hoşlananların sadece bu nedenle bile rotasını Foça’ya çevirebileceğini belirtelim. Bununla birlikte pek çok tatil beldesinde deniz ürünlerinin tadına bakabilmeniz akşam saatlerini beklemeniz gerekir. Ancak Foça’da restoranlarda öğle yemeği olarak bile deniz ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Foça’da Kahvaltı Bambaşka Bir Keyif!

Foça’da kahvaltı kültürünün de oldukça zengin seçenekleri barındırdığını belirtelim. Öncelikle Ege Bölgesi’ne has olan boyoz kahvaltıda tüketebileceğiniz hamur işlerinin başında geliyor. Boyoz ile birlikte farklı hamur işi çeşitleri de Foça’da yapılan kahvaltıların olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Üzerinde kekik eklenmiş olan zeytinyağı, kızarmış hellim peyniri, siyah ve yeşil zeytin seçenekleri, tamamen ev yapımı olan reçeller kahvaltı sofrasını donatan gıdaların sadece bir kaçı oluyor. Dolayısıyla eğer bu beldede kahvaltı yapıyorsanız kahvaltı masasından kolay kolay kalkamıyorsunuz. Kahvaltıdan sonra nefis bir sakızlı türk kahvesi ile güne başlayabilirsiniz.

Foça’da mutlaka tadına bakmamız gereken yemeklerden biri de yoğurtlu kupa adını taşıyor. Sarımsaklı yoğurdun pişirirken balığın üzerine dökülmesi ile hazırlanan bu yemek yöreye özgü ve tadına bakanların büyük oranı bu yemekten hoşlanıyor. Bu yemeğin hazırlanmasında kaya barbun balığının kullanıldığı bilgisini de sizlere aktaralım. Foça’da deniz mahsulü yemeklerinin yanı sıra otlu yemeklerin de büyük bir ilgi gördüğünü belirtmek lazım. Zengin bir bitki örtüsüne sahip olması nedeniyle pek çok farklı ot yemeklerde kullanılıyor ve leziz zeytinyağıyla buluştuğunda ortaya damakları şenlendiren bir tat çıkıyor.

Bunu da seversin  Her şey dahil sistemde korkunç israf

Otlu ve Zeytinyağlı Yemekler Bir Harika!

Ebegümeci, arapsaçı, tarakotu, radika ve turp otu genellikle salata çeşitlerinde kullanılıyor ve haliyle en zengin salata çeşitlerinin tadına bakma fırsatı da doğuyor. Bununla birlikte enginarın bazı ot çeşitleri ile kavrulması yöntemi ile hazırlanan otlu kavurma yemeği de yine Foça’nın kendine has yemek çeşitleri arasında yer alıyor. Sağlıklı zeytinyağlı yemekler tüketmek istediğinizde Ege’de karşınıza ne kadar çok seçenek çıkıyorsa Foça’da da bu seçenekleri restoranların menülerinde görebilirsiniz. Enginarın tadından pek hoşlanmıyor olsanız bile mutlaka bu yemeğin tadına bakmalısınız. Lezzetiyle ön plana çıkan ve ege’ye özgü kumru da gün içerisinde atıştırmak amacıyla tercih edebileceğiniz lezzetler arasında yer alıyor. Foça yemekleri hakkında daha detaylı bilgi için https://www.focaotel1887.com/foca-da-ne-yenir/ adresini inceleyebilirsiniz…

Etiketler: , , ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim