Gıda boyası ya da tang ile ip boyama

Annekaz
27 Ekim 2008
Yorum Yok

Ebrulu ipleri bilirsiniz renk renk değişenleri açıklı koyulu olanları akıllı olduğunu iddia edenleri..Çok çeşidi var ama yine de ben aradığım renkleri bulamıyorum diyorsanız kendiniz boyayabilirsiniz.Hemde toz içiçecek ya da gıda boyası ile .. =)Hani tangla ip boyama kulağa değişik gelse de gördüğüm kadarıyla gıda boyası çok daha etkili.Daha canlı sonuçlar veriyor.Gıda boyasını mutfağa sokanlar bilir çok minik bir parçası bile kuvvetli renkler yapmakda oldukça başarılıdır.

Temel olarak saf yün ip veya % 80- 90 gibi yüksek oranda yün karışımlı iplerden güzel sonuçlar çıkmış.Keten ya da sentetik iplerde sonuç hayalinizdeki bigi olmayabilirmiş.Sirkeli su ile bir gece önceden ıslanan yün ip ki balzamik sirkesi kullanmışlar sanırım tek nedeni su gibi şeffaf olması ıslak halde iken gıda boyalı su ile ebrulu yapılacaksa yer yer renkler karıştıralar boyanıyor.Düz naylanlara sarılıp fotoğraflarda gördüğünüz gibi yoğun buharda tutuluyor.Boyanıp hiç bir işlem yapmadan kutulanlar da var..! Eğer tek renk boyanacaksa yine kaynatmadan tangli yada gıda boyalı suda tutuluyor.İlginç bir çalışma konu hakkında çok fazla kaynak var.Basit ki okul projesi olarak bile yapmışlar.Hatta bir renk tablosu hazırlanmış.Limonlu ile karpuzlunun karışımından bu renk çıkar,kiraz ile portakalı karıştırınca şu renk çıkar diye..Ha birde Türkçe bir deneyim var. :)
Ben yazı içerisinde karışıklık olmasın diye indeksleme yaptım.Yazı içerisinde geçen sitelere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz..

Kool aid ip boyama
İçecek karışımı ile oluşan renklerin tablosu
gıda boyası ile ip boyama
gıda boyası ile ip boyama 2
gıda boyası ile ip boyama 3
Tang ile boyama Türkçe

Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim