Gümüş Takı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Annekaz
4 Mart 2022
Yorum Yok

Dış görünüş; hem erkekler hem de kadınlar için son derece önemlidir. İyi bir dış görünüşe sahip olduğunuz takdirde iş hayatında ve insanlarla ilişkilerinizde başarılı olursunuz. Güzel kıyafet kombinlerini tercih etmek; iyi bir dış görünüş adına önemli olsa da aksesuar seçiminin de etkisini yadsımamalıyız. Bu noktada, neden gümüş takıları tercih etmiyorsunuz?

Gümüş takıların avantajlarını biliyor muydunuz? Her şeyden önce, gümüşün dayanıklı ve hafif oluşuyla dikkat çektiğini söylemeliyiz. Ayrıca, gümüş takı; kuyumculara ve tasarımcılara özgürlük vaat eder. Bir başka deyişle, özelleştirilmeleri söz konusudur.  Bunun yanı sıra, gümüş takıların temizliği ve bakımı da son derece kolaydır. 

Gümüş takı; bilhassa kadınlar için vazgeçilmezdir. Her kadının takı koleksiyonunda en az bir adet gümüş takı bulunmalıdır. Saf gümüş kullanılarak tasarlanan bu tür takıların hipoalerjenik olduğunun altını çizmeliyiz. Bir başka deyişle, bu tür takıları hassas bir cilt yapısına sahip olsanız dahi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gümüş; daha önce de belirttiğimiz gibi son derece dayanıklı bir metaldir. Bu yüzden, gümüş yüzük ve daha birçok takıyı çok uzun süre herhangi bir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. Son olarak, gümüş takıların çok çeşitli ve çok yönlü olduğunu da söylemek gerekir. 

Gümüş takı almak vereceğiniz en doğru kararlardan birisi olacak! Peki, gümüş takı alırken dikkat etmeniz gereken hususları biliyor muydunuz? 

Gümüşün Ayarı

Gümüş ayarı; gümüş takı satın almak isteyenlerin önem vermesi gereken ilk husus olarak öne çıkıyor. Herhangi bir gümüş eşyanın üzerinde ayar bilgisinin olması şarttır. Gümüş; tıpkı diğer saf madenler gibi yumuşaktır. Bu yüzden, gümüş takı tasarımı sırasında gümüşün içerisine belirli oranlarda alaşımlar katılır. Bu sayede, gümüşün kullanılması ve işlenmesi kolay hale getirilir. Türkiye’deki gümüş eşyalar; 800, 900 ve 925 ayar olarak üretilir. Gümüş ayarı konusunda aşağıdaki bilgilerin önem taşıdığını ifade etmeliyiz.

  • 800 ayar gümüş; 1 kilogram gümüşün 800 gramının saf gümüş olduğunu gösterir. 200 gramı ise alaşımdır.
  • 900 ayar gümüş; 1 kilogram gümüşün 900 gramının saf gümüş olduğunu ifade eder. Buna ek olarak, içerisinde 100 gram alaşım barındırır. 
  • 925 ayar gümüş; 1 kilogram gümüşün 925 gramının saf gümüş olduğunu ifade eder. Tahmin edebileceğiniz gibi 75 gramı alaşımdır. 

Bir takının gerçek gümüş olduğunu anlamak adına üreticinin ayar bilgisini paylaşıp paylaşmadığına bakılmalıdır. Bunun yanı sıra, takının üzerinde ayar bilgisinin olması; ürünün gerçek gümüş olduğunu göstermesi bakımından geçerli tek kanıt değildir. Birçok kişinin aklında hangi ayar daha iyi sorusu yer alıyor. Bu noktada, genellikle 925 ayar gümüşün kullanıldığını söylemek gerekir. Çünkü, 925 ayar; mücevher ve takı yapımında kesinlikle en iyi derecedir. Sonuç olarak, gümüş takı satın almak istiyorsanız ayar bilgisine dikkat etmelisiniz. Kalite konusunda herhangi bir sorun yaşamamak adına tercihiniz 925 ayar gümüş takı olmalıdır. 

Bunu da seversin  Aradığınız her çeşit takının adresi: Mortakı

Gümüş Kararma Özelliğine Sahiptir

Gümüş takı satın almayı düşünenler; ürünün kararma yapıp yapmayacağından emin olmak isterler. Fakat, kararma; gümüşün doğasında yer alan bir durumdur. Bu yüzden, kararan bir gümüş takının saf gümüş olmadığına dair çıkarımlar yapılmamalıdır. Ancak, gümüşün kararmasını geciktirmek adına birtakım işlemler gerçekleştirilebilir. Her şeyden önce, gümüş takıyı nemli ortamlardan uzak tutmak gerekir. Bunun yanı sıra, gümüş takı; mümkün olabildiğince suyla temas ettirilmemelidir. 

Ağırlığına Dikkat Edin

Bir takının gerçek gümüş olup olmadığını belirleyen birtakım hususlar vardır. Örneğin, gümüşün kendi özgül ağırlığı vardır. Hatta, gümüşün özgül ağırlığı; 10,5 g/cm3’tür. Bu yüzden, saf gümüşten yapılan takıların daha ağır olduğunu söylemeliyiz. Sahte ürünler ise çok daha hafiftir. Siz de gümüş takı satın alırken ağırlığına dikkat etmelisiniz. Anormal seviyede hafif olan gümüş takıların gerçek gümüşten yapılmadıklarını rahatlıkla anlayabilirsiniz. 

Sahte Takıların Vücuda Zararları

Sırf uygun fiyatlı olduğu için orijinal gümüş takı yerine sahte takı satın alırsanız sizi birtakım sorunların beklediğini ifade etmeliyiz. 

  • Bilhassa kulağa takılan sahte takılar; içerdikleri nikel madde sebebiyle kulak yaralarına ve iltihaplarına sebep olabilir. 
  • Parmağınıza takmış olduğunuz gümüş yüzük yüzünden eklemlerde ödem sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu tür takılarda kanserojen maddeler vardır. Ciltten kana karışabilen bu tür maddeler; kemiklerde zararlı tümörlerin oluşma riskini artırır. 
  • Alüminyum, nikel ve kalitesiz metaller içeren takılar; çok ciddi alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Egzama başta olmak üzere birtakım cilt ve mantar hastalıkları yüzünden insanların hayatı kabusa dönüşebilir. Bilhassa nikel maddesine karşı alerjisi olan kişiler tehdit altındadırlar. 
  • Piercing başta olmak üzere sahte gümüşten üretilen takıların bilhassa gençler arasında yaygın olduğu bilinir. Ancak, bu tür takılar; ciddi alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Hatta, tedavisi mümkün olmayan hastalıklara dönüşmeleri söz konusudur. 
  • Son olarak, sahte takıların içerdikleri maddeler sebebiyle yaşlanmayı hızlandırdıklarını söylemek gerekir. 

Gümüşün Adresi Nur Silver 

Kıyafetlerinizle beraber harika bir kombin haline gelecek olan gümüş takıları satın almak adına doğru bir adres mi arıyorsunuz? Bu noktada, sizi vakit kaybetmeden Nur Silver & Diamond’a bekliyoruz. İndirimli yüzükler, setler, küpeler, kolyeler, bileklikler ve daha birçok seçeneği görmek adına bir an önce nursilver.com adresini ziyaret etmelisiniz. Siteye üye olduğunuz takdirde en kısa sürede alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, WhatsApp üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim