Hamile eşlerine 8 tavsiye

Annekaz
29 Mayıs 2015
2 Yorum

Hamilelik doğum bebek bakımı yazıyoruz peki bebek olayının erkek tarafı ne durumda? Erkekler doğuma hazır mı? Karısının hamileliğine hazır mı? İşte bebek bekleyen, karısı hamile olan erkeklere Annekaz da tavsiyeler

1- Hamilelik haberi aldınız?

Sevinin sevinçten deliye dönün eminim çok seviniyorsunuz da belki duygularınızı göstermekten çekiniyorsunuzdur. Çekinmeyin bir evladınız olacak, soyunuz devam edecek, eve yeni bir nefes gelecek ve bunun için çok şey yapmayacaksınız bari sevincinizi gösterin isterseniz ağlayın ama kadınların hamilelik haberini kocasına verdiği anı asla unutmaz ki biz aslında hiç bir şeyi unutmayız! Bu an önemli ilk elektrik aman deyim..

pregnant-393364_640

2- Bulantılardan bunalmayın!

Hamile kadınların pek çoğu sabah bulantısı yaşar bu normal çok sevdiği gıdalar kokular bile ona tiksindirici gelebilir, hatta siz bile! Traş losyonunuz, deriniz,  ağzınız, çantanız pantolonunuz çorabınız herşeyiniz kokabilir tamam bu kadar kendinizden tiksinmeyin, bunun sebebi değişen hormanlar.  Kadınlar hamilelik döneminde bir köpek balığı ya da bir polis köpeği kadar iyi koku alırlar siz bunları onlara söylemeyin kırılabilirler, bilin yeter. Tuzlu bisküvi, su bazen gönül almaya yeter kusarken yanında olabilirsiniz bazen kadınlar bunu istemez ama banyodan geldikten sonra tabi istiyorsa sarılıp rahatlatabilir su içmesine belki meyve yemesine yardımcı olabilirsiniz. Nazik ve anlayışlı olun.

3-  Sürekli ağlayan hamileler

Hamilelik demek hormonları tepe taklak olması demek hamile kadın duygusal olur ota, çöpe, çiçeğe, böceğe yavru kediye en saçma filmlere ağlar lütfen sorgulamayın bunda ne var demeyin var ki bir şey ağlıyor. Destek olun dalga geçmeyin sarılın iltifatlar edin hamilelikten biliyorum deyin ama yanında olun göz yaşlarını silin hödük olmayın.

4- Bebek hazırlıkları masraflar

Bebek için hazırlık yapmaya başlayan bir eşe dur yapma denilmez ama temel ihtiyaçlar beraber belirlenir gelecek hediyeler de planlanarak ona göre beraber alışverişe çıkabilirsiniz. Doğmamış bebeğe mama sandalyesi çok anlamlı değil mesela.. Bebek kıyafetlerinin hepsi birbirinden şirin özellikle ucuz sevimli çıtçıtlı bodylerden bol bol alabilirsiniz. Bu hem o dayanılmaz alışveriş aşkını frenler hemde ucuza yırtarsınız ama size bir ipucu küçük bir patik, minik bir çıngırak alıp eve gidebilirsiniz bak hayatım ne gördüm dersiniz oda ayyy bunlar ne sevimli der, ya da şapşal bunlara daha çok var der iki durumda da asıl sevimli siz olursunuz.

lottanieminen_spots-02

5- Hamilelikte cinsel ilişki olmaz mı?

Hamilelikte en çok kafaya takılan mevzulardan birisi galiba bu. Hamilelikte sevişilir sağlıklı cinsel yaşam sürdürülebilir bebek çok sağlam bir kese içerisindedir ve cinsel ilişkide bebeğe zarar gelmez erkeğin cinsel organı bebeğe dokunmaz. Saçma sapan sperm hikayelerine de inanmayın 9 ayı kendinize zehir etmeyin. Evet hamilelikte çok kadın cinsellikten uzak duruyor eşinizi zorlamayın önce bilgilenin belki korkuları vardır olmadı bu yazıyı okutun. Ha  doğuma yakın cinsel ilişkinin doğum sancılarını tetikleyebileceği biliniyor.. onun için kibar kibar lütfennnn

Bunu da seversin  Evde mini bir ultrason cihazı ister misiniz? BabyWatcher nedir?

6- Cinsiyet takıntısı

Eğer bu yazıyı okuyacak kadar kendinizi eğitmiş beyfendi bir insansanız zaten bu madde size göre değil ama yine de yazayım eşinizin karnına ‘hanimiş benim oğlum benim oğlum topçu olacak bak nasıl tekmeliyor’ gibisinden hayallere girmeyin. Anne adayını gereksiz bir cinsiyet stresine sokmayın unutmayın cinsiyeti belirleyen sizin spermleriniz ne verdiyseniz onu alacaksınız

7 Hamilelik konusunda bilgilenin

Hamilelik ile ilgili harika kitaplar var, ay ay bebeğinizin gelişimini öğrenin bu konuda eşinize destek olun ne yemesi gerektiği hangi hareketleri yapabileceği, hangi aşıları olması gerektiği gibi. Aylık kontrollerinde mümkünse yanında olun rahat  stressiz bir hamilelik geçirenlerin doğumları da iyileşmeleri de çok daha kolay oluyor. Eşinize hem psikolojik hem de fiziksel olarak yardım edin.

8 Doğum anı ve sonrası

Sizin için askerlik neyse kadın için de doğum odur anlatacak çok hikayesi olur onun için güzel hikayeler anlatmasını sağlayacak anılar bırakın. Artık telaş mı yaparsınız, korkudan bayılır mısınız bilemem ama o heyecanı yaşayın ve umursayın. Doğumdan sonra kucağınıza bebeğinizi ilk aldığınızda beyninizde şimşekler çakabilir bebeğinizin dünyanın en güzel varlığı olduğunu düşünebilirsiniz bunu anneye söyleyin tıpkı sana benziyor deyin gönlünü alın kadın neticede o kadar sancı çekmiş. Bebekler bazen kıllı ya da şiş doğabiliyor ayy ne çirkin demeyin terlikle dayak yersiniz o bir melek kokusu bile dünyaya bedel..

Gerisi size kalmış kadınları hamilelik ve doğum sürecinde ve sonrasında duygusal olurlar bunu asla unutmayın, lohusa bunalımı diye çok ciddi bir sorun olduğunu da hatırlatırım siz destek olun kendi anneniz babanız vs den önce kendi aileniz gelir bu dönemde eşinize bunu hissettirin..  yani zor bir dönem sizi bekliyor geçmiş olsun

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. sercan dedi ki:

    merhabalar,
    ben de bir hamile eşi olduğumdan yazınızı ilgiyle okudum. eşimin normalde sevdiği yiyecekleri yememeye başlaması ya da en ufak bir kokuda rahatsız olmasını ilk başlarda abartıyor sanmıştım. sonraları araştırınca öğrenmiştim. şimdi 5.ayda daha yanındayım sanıyorum. Hamilelik ve sonrasında tavsiye edeceginiz bir kitap var mı? Yazı için teşekkürler

  2. Serhat dedi ki:

    Gerçekten az ama güzel bir yazı olmuş. Evet gerçekten de koku ve kusma erkekler tarafından pek zor anlaşılıyor. Aslında bu dönemde eşimizin artık farklılaştığını bilmemiz lazım. Biz erkekler için değişme evrelerinden biri evlenme ise biri de çocuk doğmasıdır sanırım. En azından çevremdeki insanlar bunu yaşadı. Darısı bizim başımıza. son 1 ay :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim