Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler

mide bulantısına iyi gelen yiyecekler
Annekaz
29 Temmuz 2016
Yorum Yok

Mide bulantısı özellikle hamileyken baş edilmesi en zor problemlerden birisi. Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler sizi bir süreliğine rahatlatacak hatta vazgeçilmezin bile olacaktır. Hamileliğim sırasında tuzlu krakerler vazgeçilmezimdi sabah uyanır uyanmaz bir iki tane yer güne daha rahat devam ederdim

MİDE BULANTISI NEDEN OLUR?

Hamilelik dışında mide bulantılarının pek çok nedeni olabilir, uzun süren yolculuklar, uzun süren ağrılar, sıradan mikroplar, yedikleriniz, kullandığınız ilaçlar hatta psikolojik sıkıntılar..  aklınıza gelebilecek pek çok şey mide bulantısına neden olur uzun süren bulantılar için doktorunuza başvurmalısınız ayrıca karın boşluğu içinde olan bulantı belirtileri sadece mide değil karın ya da bağırsaklarla ilgili olabilir. Bağırsakların vücudun ikinci beyni sayıldığını ve çok önemli olduğunu unutmayın.

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler

MİDE BULANTISINA İYİ GELEN YİYECEKLER HANGİLERİ?

Bulantısavar diyebileceğimiz midenizi rahatlatacak gıdalar elbette var. Yalnız şunu söylemek mideye iyi geliyor diye bu gıdaları aşırı derecede tüketmeyin bir iki porsiyon yeterli olacaktır.

1- ELMA

Elma lifli yapısı ile mideye iyi gelen bağırsaklar için çok faydalı bir gıdadır, mide bulantısına karşı hafif ekşili bir yeşil elma tavsiye edebilirim. Eğer bir şey çiğneyemiyorsanız lapasınıyiyebilir ya da suyunu içebilirsiniz.

mide bulantisi kraker

2 – Kraker

Tuzlu kraker sabah bulantılarına çok iyi gelir hatta kusma hissine bile bastırabilir. Sabah baş ucunuzda ya da çantanızda mutlaka bulundurun.

3 – Zencefil

Pek bilinmese de zencefil çayı ya da bulabilirseniz gazozu mide bulantısına iyi gelir. Zencefilli kurabiye de bazılarının kurtarıcısı diyebilirim

4- SU

Bol bol su için kussanız bile..

5- Kuruyemiş

Fındık, fıstık ezmesi gibi gıdalar mide bulantısına iyi gelir, ayrıca kısa sürede enerji tazelediği için psikolojik olarak da sizi iyi hissetirecektir.

6-  Nane

Nane çiğnemek herkesin hoşuna gitmese de ferahlatıcı olduğu kesin çiğneyemiyorsanız suyun içine bir kaç dal atın biraz bekletin böyle de içebilirsiniz.

Bunu da seversin  Yaz hamilelerine sağlıklı tatil tüyoları

7-  Muz

Potasyum ve lif açısından zengin muz mide bulantılarını da bastırır üstelik hiç bir şey yiyemiyorsanız zengin vitamin değerleri ile sizi bir iki gün idare edebilir.

9- Salatalık

Bazı mide bulantısı vakalarında kokusu bile yetiyor taze ve hafif tuzlu tüketmenizi öneririm.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim