Hamilelikte Maden Suyunun Faydaları

Melike
2 Temmuz 2018
Yorum Yok

Mineral bakımından oldukça zengin olan maden suyu yani soda hamilelik döneminde tüketilmesi önerilen içecekler arasında yer alır. Maden suyu, kalsiyum, magnezyum, selenyum, iyot ve flor gibi çeşitli mineraller içerir. Uzmanlar, hamilelik döneminde maden suyu tüketiminin anne adayı ve bebeğin sağlığı için faydalı olacağını belirtiyorlar. Ancak, maden sularının doğal, katkısız, tatlandırıcı içermeyen, sade yani; meyvesiz maden sularının tüketilmesi gerekir. Hamilelik döneminde anne adayının, gün içinde bir ya da birkaç tane maden suyu tüketmesi önerilir. Burada önemle belirtilmesi gereken konu şudur; anne adayları bu dönemde maden suyu tüketimi için doktorlarına başvurmalı ve doktorun önerdiği şekilde tüketimi yapmalıdır.

  • Bu dönemde anne adayı, sıklıkla kas krampları yaşarlar. Maden suyunun içerdiği magnezyum sayesinde kas krampları önlenir ve azalır.
  • Hazımsızlık sorunu, bu dönemin öncelikli sağlık sorunlarından biridir. Maden suyunun içerdiği sülfat, hazımsızlığı giderir ve bu sorunu ortadan kaldırır. Maden suyunun, sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır. Maden suyunun içerdiği sülfatlar, pankreasta lipaz ve amilaz enzimleri üreten katalizörlerdir.
  • Kabızlık, anne adaylarının şikayetlerindendir. Yine maden suyunun içerdiği magnezyum ile kabızlık problemi ortadan kalkar.
  • Mide asidini dengeler. Dolayısıyla midede bulunan asit yoğunluğu ile meydana gelen yanma ve ekşime gibi mide sorunlarını ortadan kaldırma da etkilidir.
  • Kas gelişimi açısından yararlıdır. Magnezyum ve potasyum gibi farklı minerallerin karışımı olduğu için kasların işlevi ve büyümesine katkı sağlar.
  • Zihinsel yorgunluk sorununa çaredir. Özellikle hamilelik döneminde, anne adaylarının zihinsel yorgunluğu alır, konsantrasyonu arttırır.
  • Hamilelik döneminde, diş sağlığı oldukça önemlidir. Bu dönemde diş sağlığına dikkat edilmesi gerekir. Bunun içinde artan flor ihtiyacının karşılanması büyük önem taşır. Maden suyu, flor bakımından zengindir ve bu ihtiyacın karşılanmasını dolayısıyla da bu dönemde artan diş çürükleri ve olası diş problemleri risklerini azaltır.
  • Kemik sağlığı açısından son derece faydalıdır. Maden suyu yüksek miktarda kalsiyum içerdiği için kemik sağlığını korumakla birlikte olası kemik rahatsızlıklarına ve kemik erimesine de engel olur.
  • Hamilelik döneminde mineral ihtiyacı artar. Maden suyu, günlük ihtiyaç duyulan minerali karşılar ve dehidrasyondan korumaya yardım eder.
  • Bebeğin kemik gelişimi ve kemik sağlığı için fayda sağlar.
Bunu da seversin  Kas Yaparken Yağ Yaktıran Teknoloji: Emsculpt
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.