Hamilelikte Yasaklı Yiyecekler Nelerdir?

Melike
20 Haziran 2018
Yorum Yok

Hamilelik, kadınların en özel ve hassas dönemleri olmakla birlikte en dikkat etmeleri gereken dönemleridir. Kadınların bu dönemlerinde beslenmelerine çok daha fazla özen göstermeleri ve dikkat etmeleri gerekiyor. Beslenme konusunda önemle tüketilmesi gereken besin ve gıdaların yanı sıra kesinlikle tüketilmemesi gerekenler listesi de dikkat çekiyor.

Kafein

Kafein oldukça etkili bir maddedir. Hamilelik döneminde kafein bebeğin anne karnındaki gelişimini olumsuz etkilemektedir. Kahve, çay ve kafein içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınılması gerekir.

Çiğ ya da Az Pişmiş Yumurta

Çiğ ya da az pişmiş yumurta, hamilelik döneminde salmonella denilen bakteriler yoluyla bağırsak enfeksiyonlarına yol açar. Bu bakteriler ishal ve besin zehirlenmesi gibi pek çok rahatsızlığa sebebiyet verir.

Çiğ ya da Az Pişmiş Et

Çiğ ya da az pişmiş ette toksoplazma riski vardır. Toksoplazma, doğum kusurlarına neden olduğu gibi düşük riskini arttırır. Bu nedenle hamilelik döneminde tüketilmemelidir.

Karaciğer

Sağlık açısından tüketilmesi gerekli olan karaciğer, hamilelik döneminde tüketilmemesi gerekenler listesindedir. Zira, karaciğer, yüksek miktarda A vitamini içerir. Bu sebeple bu dönemde tüketilmesi önerilmez. Aynı zamanda salam, sosis ve pastırma gibi etleri tüketmekten kaçınmak gerekir.

Kızartmalar

Kızartmalar, söz gelimi patates kızartması, patates cipsi gibi gıdalar akrilamid maddesinin karbonhidrat ve aminoasitlerin yüksek ısıda kimyasal reaksiyona girmesinden oluşması ve bunun sinir sistemine hasar vermesine neden olur. Dolayısıyla hamilelik döneminde kesinlikle uzak durulması gerekir.

Şekerli Yiyecekler

Bol miktarda rafine şeker kullanılan yiyecek ve gıdalar vücudun dengesini alt üst eder. Pasta başta olmak üzere pastane ürünleri, marmelat ve paketlenmiş hazır gıdalar bu kategoride yer alır. Özellikle hamilelik sürecinde bu ürünlerin bebeğe zararı oldukça fazladır. Hiç tüketilmemesi önerilir. Ancak, tüketilecekse doktora danışarak ve az miktarda tüketmek doğru olacaktır.

Bunu da seversin  Dukan Diyeti testi nasıl yapılır? adım adım video

Bazı Bitki Çayları

Bitki çayları, faydaları ile bilinen çaylar olmakla birlikte bazı bitki çayları hamilelik döneminde zararlı bir hale gelebiliyor. Düşük riskine, rahim kasılmalarına sebebiyet verebiliyor. Dolayısıyla hamilelik döneminde bitki çayı tüketmek isteyen anne adaylarının mutlaka doktora danışmaları ve doktorun tavsiyesi ile tüketmeleri gerekiyor.

Pastörize Edilmemiş Besinler

Pastörize edilmemiş peynirler, taze köy peynirleri, markası belli olmayan peynirler, sütler brucella, listeria isimli bakteriler içerir. Bu bakteriler hamilelik döneminde düşük ve bekte ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bu besinler tüketilmemelidir.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.