Yaz Aylarında Hamilelere Beslenme Önerileri

Melike
15 Haziran 2018
Yorum Yok

Bunaltıcı sıcaklarla birlikte hamilelik dönemi de zorlaşıyor. Yaz aylarında hamilelere beslenme önerileri  neler olur?Sıcak hava, iştah kesiyor bazen de yenilen yiyecekler sıkıntı yaşamaya neden oluyor. Bu nedenle yaz aylarında hamile kadınların beslenmelerine biraz daha dikkat etmeleri ve önem göstermeleri gerekir. Tüketilen besin ve gıdaların tüketiminin dengeli, sağlıklı olması oldukça önemli. Şimdi sizlere bu yaz günlerinde beslenme düzeniniz içinde olması gereken yiyecekleri paylaşacağım.

Hamilelikte beslenme

Öncelikle, beslenme listenizde yer alan her gıda ve besinin hafif olması gerekir. Hamilelikte mide boşalma süresi uzamaktadır. Bu da mide sorunlarının sıklıkla yaşanmasına neden olur.

Su tüketmek sağlık için oldukça faydalı. Özellikle hamilelik döneminde su tüketimine bir kat daha fazla dikkat edilmesi gerek. Bu özel dönemde su ihtiyacı artar. Kusma ya da bulantı problemi olmadığı sürece günde 2 litre su tüketilmesi önerilir.

Hazımsızlık ve mide sorunları yaşamamak için ana öğünlerin yanı sıra 2 ya da 3 ara öğün yapılmalıdır. Böylece az yiyerek sıklıkla beslenilir ve midenin yorulması önlenmiş olur.

Şekerli gıda tüketimi azaltılmalıdır. Aşırı şeker tüketimi kan şekeri seviyesinde ani değişikliklere sebep olacaktır.

Kızartma, kavurma gibi çok fazla yağ içeren gıda ve besinlerden uzak kalınmalı, daha az yağlı besinler tüketilmelidir.

Hamilelik döneminde önerilen protein 70 ile 80 gram arasıdır. Dolayısıyla 1 yumurta, 2 bardak süt ya da yoğurt,3-4 köfte büyüklüğünde et, tavuk ve haftada iki kez balık tüketilmelidir.

Taze sebze ve meyve tüketimi ihmal edilmemelidir. Zira C vitamini bu dönemde oldukça önemlidir. Günde en az 2 porsiyon yeşil yapraklı sebze ve 3 çeşit meyve yenmelidir.

Yemeklerde iyi yıkanmış yeşilliklerden oluşan salata mutlaka olmalıdır. Meyve suyu tüketilecekse hazır meyve sularından uzak durulmalı. Taze sıkılmış meyve suları içilmelidir.
Yemek ve salatalarda zeytinyağı kullanmak mideye ve bağırsaklara oldukça yarar sağlar.

Bunu da seversin  Ramazanda ağız kokusunu önlemek için bunları yapın

Kafein uzak durulması gereken içeceklerden. Kahve ve kafeinli tatlılar tüketilmemelidir. Bilindiği gibi çay, kansızlığa neden olur.

Çikolata tüketimi haftada 2 ya da 3 kez az miktarlarda tüketilmelidir.
Yaz mevsiminde katkı maddesi içeren gıdalar tüketmek zararlıdır. Sucuk, sosis, salam gibi yiyecekler çok az ve seyrek olarak tüketilmelidir.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim