Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları

Melike
8 Temmuz 2018
Yorum Yok

Hamilelik süreci başından sonuna kadar fizyolojik bir durumdur. Yani fiziksel, zihinsel ve psikolojik aktifliği gerektirir. Bunun yanında hormonel değişimleri de içerir ki herkes kabul ettiği gibi hamilelikte hormonların fonksiyonları en üst zirvededir ve çevresel faktörlerden fazlaca etkilenir. Ancak hem bu hormonları dengelemek hem de süreci gerek bebek gerekse anne adayı için sağlıklı geçirmek için tam bir zihinsel, bedensel ve fizyolojik anlamda iyilik hali gereklidir. Bu süreci fiziksel, psikolojik ve zihinsel olarak tam anlamıyla destekleyerek hedefe ulaşılabilir. Hamilelik döneminde yapılan egzersizlerin en popüleri ve şüphesiz en faydalısı olan yoga, anne ve baba adaylarının hedefi olan tam iyilik halini gerçekleştirme de çok etkili bir araçtır. Şöyle ki hamilelik döneminde yapılan yoganın faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

HAMİLELİKTE YOGA YAPMAK

  • Hamileliğin başından sonuna düzenli bir şekilde yapılan yoga, anne adayının fiziksel kondisyonunu korur.
  • Hamileliğe bağlı olarak oluşan duruş bozukluklarını engeller.
  • Akciğerleri genişleterek solunum ve dolaşım sistemlerini kuvvetlendirir.
  • Özelikle hamileliğin ilk aylarında anne adaylarının en muzdarip olduğu sorun olan bulantı ve kusmaları en aza indirger.
  • Vücutta ödeme bağlı olarak gelişen el ve ayakların şişmesini engeller ve özellikle son aylarda sıkça hissedilen kas kramplarını azaltır.
  • Hamilelik süresince sürekli büyüyen rahim gün geçtikçe bağırsaklara ve mideye baskı yaparak kas spazmları ve şişkinliğe sebep olur. Karın kaslarını güçlendirerek bir nevi masaj etkisi uyandıran yoga sayesinde bu tarz sebepler ve bunlara bağlı olarak oluşan ağrılar hafifler.
  • Hormonel değişimlerden dolayı anne adayları hem zihinsel hem de duygusal olarak hassaslaşırlar. Eğer düzenli bir şekilde yoga yapılırsa anne adayının yaşam enerjisi yükselecek ve herhangi bir olumsuzluğa karşı sakinliğini koruyacak ve işlerine daha iyi bir şekilde konsantre olabilecektir.
  • Gündelik yaşamın getirdiği zihinsel ve bedensel gerginliklerden anne adayını uzaklaştırarak daha huzurlu bir hamilelik dönemi sağlar.
  • Zihni hamilelik döneminde ve sonrasında yaşanabilecek sorunlara karşı rahatlattığı için bedeni ve bebeği sevmeyi anneye öğretir ve bu sayede son dönemlerde sıkça karşılaşılan “lohusa sendromu” gibi durumların oluşmasını engeller.
  • Eğer hamileliğin başından itibaren düzenli bir şekilde yoga yapılırsa hamileliğin son zamanlarında yaşanan sırt ve bel ağrılarının oluşumu önlenir ve rahat bir doğum sağlar.
Bunu da seversin  Yemeklik sebzeler salataya nasıl konulur?
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.