Hangi çay neye iyi gelir?

Annekaz
22 Ocak 2019
Yorum Yok

Çay içmek  kültürümüzün bir parçası her ne kadar en çok tükettiğimiz siyah çay olsa da pek çok bitki çayı ülkemizde seviliyor. Peki hangi çay hangi neye iyi gelir? Hangi durumda hangi çay içilir? Gelin bu sorulara cevap bulalım. Malum hem kış ayındayız hem de ülkece stresli günler geçiriyoruz  biraz çay içip rahatlayalım. Unutmayın kronik sorunlarınız varsa hamileyseniz  bitki çayları çok önerilmez..

 UYKUSUZLUĞA LAVANTA ÇAYI

Lavanta çayı ülkemizde çok az bilinir kokusu çok güzeldir kan dolaşımını, sinir sistemini yavaşlatır iyi bir sakinleştirici ve uyku vericidir. 

STRES VE KAYGI BOZUKLUĞUNA PAPATYA ÇAYI

Papatya çayı özellikle beyine giden kan akışını artırır, kaygı bozuklukları ve streste iyi etki gösterir.

HUZURSUZLUK İÇİN KİRAZ ÇAYI

Kurutulmuş kiraz parçalarından yapılan bu çay tıpkı lavanta gibi rahatlatır. Çok güzel bir tadı vardır ve uygun bir ortamda sakin sakin içince insana huzur verir.

ZİNDE KALMAK İÇİN SİYAH ÇAY

Evet her zaman severek içtiğimiz siyah çayda kafein vardır bu da sizi sabahları kendinize getirir. Gün içinde abartmadan içilirse zihni açık tutmak için bire birdir.

DEPRESYONA LİMON

Kendinize dibe  batmış  ve dünyadaki en kederli insan hissediyorsanız bir limon çayı için belki dertlere çare olmaz ama sizi ferahlatır temiz bir düşünce için duyuları uyarır ve neden olmasın harika  bir tadı var.

BOL ENERJİ İÇİN ZENCEFİL

Zencefil sadece griplerde değil kendinizi yorgun hissettiğinizde de size yardımcı olur. Enerji verici bir etkisi vardır tadı için biraz limon ekleyebilirsiniz.

YORGUNLUK VE YEŞİL ÇAY

Yorgun ruh hali için yeşil çaydan başkasını aramayın. Yeşil çay beyin dalgalarını düzenleyen  L-theanine içerir.

MUTLU VE POZİTİF OLMAK İÇİN MASALA CHAİ

Chai Tea Latte olarak bilinse de çook çeşitli baharatlardan yapılan bir sütlü çaydır. İçinde kakule, tarçın, karabiber ve yıldız anason, zencefil, karanfil vardır. Orijinli manda sütünden yapılır hem tok tutar hem de sizi mutlu eder..en sevdiklerimden..

Bunu da seversin  Botoks migrene çare olur mu?

Sevdiğiniz çayları yanınızda taşıyabilir çaya ihtiyacı olanları bir bardak sıcak su ile mutlu edebilirsiniz. Tabi ki bu çaylara şeker eklemek hiç akıllıca değil..

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim