İlk çocuk en zeki çocuk!

Annekaz
20 Ekim 2015
Yorum Yok

İlk çocuğun en zeki çocuğunuz olduğunu söyleyen araştırmalar var hem de bir kaç tane ve en son yapulan araştırmada 20 bin kişi incelenmiş ( Leipzig Üniversitesitesi) ve sonuç ilk çocuk diğer kardeşlere IQ olarak 1,5 puan önde..

IQ zeka ölçmede  birim olarak kullanılsa da pratik ya da sosyal hayatta artıya çeviremeyen ya da bilinen klasik eğitimde eriyip giden çok çocuk var. Bana göre her çocuk bir şekilde eğitilebilir ama maymuna yüz, file ağaca çık diyen bir sistemde gerçek kapasitesini gösterebilecek çocuk sayısı az. Sadece doğuştan gelen beyin kullanım kapasitesi değil öğrenme kavram eğitimleri de çocuklara çok şey katıyor ve IQ değerlerini artırıyor.

incelemede merak ettiğim konular var elbette mesela en büyük kardeşle diğer gelen ikinci kardeşin atasında kaç yaş fark olduğu.. aynı okullara gidip gitmedikleri ki bir çocuğun hayatında ilk öğretmenin çok büyük payı da var, okulu sevmeyen öğrenmeye açık olmayan ya da okulda başına gelen küçük bir olaydan bile  etkilenen çocuklar var. Eğitim ailede başlar okulda devam eder mutlaka ama ailelerin dışında gelişen başta sistem sonra çevre faktörleri de çok önemli. Bu araştırma bana göre ancak büyük çocukların diğer kardeşlerine karşı fütursuzca kullanacağı bir koz :) hepinizden zekiyim diye gezen bir büyük çocuk istemiyorsanız bu yazıdan onları haberdar etmeyin …

Bunu da seversin  Kaya Bebek
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim