Kadınların hayatını kolaylaştıran aksesuarlar

Annekaz
2 Şubat 2008
1 Yorum

Birçok insanın ilk kez Hayrünnisa Gül’de gördüğü çanta askılığı, aslında iki yıldır kadınların gündeminde olan bir aksesuar. Anikya Çini’nin sahibi Sevinç Öztürk tarafından icat edilen askılık, bir hırsızlık olayı sonucunda ortaya çıkmış. Çanta askısı gibi kadınların hayatının kolaylaştıran birçok ürün var.

Hayrünnisa Gül, hafta başında Kayseri’de bir yemeğe katıldı. Yine tüm gözler onun üzerindeydi. Ancak bu sefer kıyafetiyle değil, kullandığı bir aksesuarla dikkat çekti. Daha önce Emine Erdoğan’ın yemek masasının üzerine bıraktığı el çantası nedeniyle eleştirilere maruz kaldığını bilen Hayrünnisa Hanım, hazırlıklı gelmişti salona. Masaya oturur oturmaz çantasından üstü parlak taşlarla bezenmiş bir aksesuar çıkararak, beyaz örtülü masanın kenarına taktı ve çengelli olan bu aksesuara çantasını astı. Çanta askılığı adı verilen ürünü pek çok insan ilk defa görüyordu, ama kadınlar iki yıldır bu askılığı çantasında taşıyor. Patenti bir Türk firmasına ait olan çanta askılığının icat edilme hikâyesi de ilginç.

Sevinç Öztürk ve kızı Özlem, Levent’te ünlü bir kebapçıya yemek yemeye giderler. Özlem masada rahat oturmak için çantasını sandalyesinin kenarına asar. Bir süre sonra çanta asılı olduğu yerden çalınır. Moralleri bozulan anne-kız, o günden sonra gittikleri hiçbir restoranda rahat edemezler ve bu işe bir çözüm bulmak için kolları sıvarlar. İşte bu hırsızlık hikâyesi çanta askısının icat edilmesine sebep olur. Çanta askısını icad eden ve patentini 2006 yılında alan Anikya Çini’nin sahibi Özlem’in annesi Sevinç Öztürk’ten başkası değil. Çinili takılar ve ev ürünleri tasarımı yapan Sevinç Hanım, çanta askısını da orijinal İznik çinisinden yapmış. Öztürk, “Çantamızı önümüze astığımızda hem hırsızlara karşı önlem alıyoruz, hem de masada çok şık duruyor. Ayrıca çantamızı yere koymaktan ya da oturduğumuz koltuğun arkasına sıkıştırmaktan bizi kurtarıyor.” diyor. Çanta askısı gibi kadınların hayatını kolaylaştıran daha birçok ürün var.

Saç rengine karar veremeyenler içinSaç rengine ve makyaj tarzına bir türlü karar veremeyen kadınlar için bir ürün çıkartılmış. Henüz adı belli değil. Kadınları hem zaman hem de para harcamaktan kurtaran bu ürün, televizyona bağlandığında fotoğraf üstünde makyaj ve saç renklerini denemeye imkan sağlıyor.

Aynalı kredi kartıBir bankanın çıkardığı aynalı kredi kartı da, kendini her an aynaya bakmak zorunda hisseden kadınların gönlünü hemencecik cezbetmişti.

Kolye ve yüzük şeklindeki USB Hem süsüne düşkün hem de teknolojik aletlerini yanında taşımak isteyen kadınların işini epeyce kolaylaştırdı. USB kolyeler gayet hoş.

Bunu da seversin  İyi toplar kötü toplar

Korseli çoraplar Karın ve basen bölgesini toparlayarak daha ince bir görünüm sağlayan korseli çoraplar, kadın giyiminin en önemli aksesuarlarından biri.

Takılabilir topukBu ayakkabının takılıp çıkarılabilir üç ayrı topuğu var. Böylece kadınlar iş yerindeyken orta boy topukluyla geziyor. Masalarında otururken düz taban ayakkabı giyiyor.

Otomatik vites ve kendi kendine park eden arabaOtomatik vitesli arabalar çıkınca kadın sürücülerin sayısında artış olmuştu. Kendi kendine park eden araba ise yeni girdi hayatımıza.

‘Park asistanı’ adı verilen bir sistemin yer aldığı arabanızı park etmek istediğinizde bir düğmeye basıyorsunuz, gerisini o hallediyor.

Hem ısıtan hem soğutan perdeEge Üniversitesi tarafından geliştirilen bu perdenin kumaşı, petrol esaslı parafinler ve yağların karışımından oluşuyor. Bu kumaş donarken ısı yayıyor, erirken de ortamdaki ısıyı emiyor.

Tek kullanımlık masa örtüsü‘Yağ döküldü, çay lekesi kaldı’ gibi dertleri yok bu masa örtüsünün. Kullanıp atıyorsunuz. Merak etmeyin, gayet estetik ve yumuşak dokulu.

Pratik eşarpKarabüklü bir esnaf tarafından icat edilen eşarp, başörtülü kadınların işine çok yaradı. Ne bone takma derdi var, ne de iğne yutma derdi… Sadece başınıza geçirmeniz yeterli.

Mutfak robotlarıİlk çıktığı yıllarda bütün kadınların hayali bir mutfak robotuna sahip olmaktı. Kadınlar arasındaki adı da ‘yeni gelin’di. Gerçekten gelin gibi her iş ellerinden geliyor. Köfte ve hamur yoğuranlar son yılların gözdesi.

Saça kaynak yaptırmakDaha uzun ve yoğun saçlara sahip olmak isteyenler için çıkan saça kaynak yaptırmaktan da kadınlar yıllardır vazgeçemiyor. Canınız uzun saç mı istedi, kuaförünüze telefon açmanız yeterli.

Sarılan tişörtBluetooth sensörleri ile donatılan bu tişörtü giyip kendinize sarıldığınızda, cep telefonunuz aracılığıyla arkadaşlarınıza bu mesaj iletiliyor, onların tişörtleri de sizin sarılma şeklinizi alıyor. Hakikaten kadınların ne derdi, ne ıvırı zıvırı, ne de istekleri bitiyor.
Sayı:

Zaman Cumaertesi

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. ali dedi ki:

    bu haber kocaman bir yalan bu ürün 7 sene önce vakkoda satıldı ben bu ürünü
    3 sene önce çin DE GOANHZOUDA been bu ürünü
    aldım itahal ettim şu andada türkiyede tek üreten kişiyim koca bir yalnnn hanfendinin dedigi…alipa 0533 515 74 81

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim