Sağlam memenizi aldırıp rahminizi çıkarttırır mısınız?

Annekaz
2 Ocak 2012
1 Yorum

Yıllar önce bir gazetede okumuştum; 3 kız kardeş aynı günde sağlam memelerini operasyonla aldırıyorlardı.. Sebebi ise anneannelerinin, annelerinin kanserden ölmesi teyzelerinin ise ölümden dönmesi. Doktorun önerisini kabul etmişler ve yüksek meme kanseri riski nedeniyle göğüslerini aldırmışlar.. Meme aldırma deyince aklınıza ne geliyor memenin kesip vücuttan çıkarılması mı bu tür ameliyatlarda meme uzvu kesilmiyor içindeki kanserli ya da kanser oluşabilecek bölge çıkarılıyor yani memenin dış dokusu kalıyor içine ise silikon yerleştirilip memenin dış görünüşünde ruhsal çöküntü yaratmayacak şekilde düzenleme yapılıyor. Meme kanseri kadınlar arasındaki en yaygın kanser türü yatkınlık önemli ama ailesinde hiç kanser olmayanlar da meme kanserine yakalanabiliyor. Her zaman söylüyoruz erken teşhis çok önemli…

Rahim ve yumurtalık kanserinde de durum benzer bir noktada. Bizim ailenin kadınlarında sık görülen bir hastalık annem, anneannem, teyzem ve teyzemin kızı bu operasyonları geçirdi. Annemin rahmi ve yumurtalığı alınalı 22 yıl oldu. Menapozu çok kolay geçiyor yine bir kadın doğum uzmanının artık ‘doğurganlıkla işi olmayan’ kadınlar için tuhaf da olsa yumurtalıkların rahminin alınmasının menapoz için pozitif bir etki yarattığını okumuştum..

Malesef kadınların sağlıkla ilgili erkeklerden kendilerine çok daha fazla dikkat etmesi gerekiyor dişten göğüse, rahimden kemik sağlığına kadar hepsi bir yaşlandıkça artan sorunlar.. Meme ve rahimle ilgili sağlık sorunlarında erken teşhis hayat kurtarıyor hayat kalitesini artırıyor..

Bunu da seversin  Evimizin zararlıları! temizleyiciler tencereler kokular..!
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. sevil şahin dedi ki:

    Şu korkumu yensem bir memografi çektireceğim ama yenemedim bir türlü en yakınım annem ve anneannem meme kanseri olmasına rağmen :(

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim