Karahindiba hangi hastalıklara iyi gelir?

Annekaz
17 Nisan 2019
Yorum Yok

Karahindiba bitkisini biliyor musunuz? Sarı sarı küçük çiçekleri ile neredeyse her yerde açar. Bahçıvanlar ve çevre düzenleme uzmanları için istenmeyen yabani bir ottur koparılmazsa o sarı çiçekler bizim püff diye üflediğimiz bitkilere dönüşür. Fakat hemen herkesin bilmediği bir şey varsa o da karahindibanın çok faydalı bir bitli olduğu. Karahindiba yenebilen çiçeklerden birisidir tadı güzel değildir yemenizi tavsiye etmeyeceğim ama çayı ve özel yağı hem ağrılara hem de bazı iç hastalıklara iyi geliyor. Karahindiba bağışıklık sistemini güçlendirir, safra kesesi taşı oluşmasına engel olur, yağı hazırlandığında eklem ağrılarına iyi gelir.

Prof Dr İbrahim Saraçoğlu hem kitaplarında hem de katıldığı programlarda karahindiba faydalarından sık sık bahseder.

Peki Karahindibadan nasıl faydalanabiliriz. Benim en sevdiğim tariflerden birisi yağ içinde saklanarak kullanılması bu şekilde hem daha uzun dayanıyor hem de krem gibi kullanılıyor hem de içiliyor.

Karahindiba yağı  tarifi

Bitkileri sadece çevre dostu yerlerden, otoyollardan ve şehirlerden ve kirli ortamlardan uzaktaki doğal yerlerden toplamalısınız. 

MALZEMELER 

500 gr karahindiba çiçeği 

1 litre yüksek kalitede soğuk preslenmiş bitkisel yağ  mümkünse zeytin yağı

HAZIRLANMASI

Kuru güneşli havalarda mümkünse sabah saatlerinde , karahindiba çiçekleri toplayıp 1.5 litrelik bir kavanoza koyun. Çiçekleri yıkamayın. 

2. Karahindiba üstüne bitkisel yağ dökün, kabın boynunu ağzını gazlı bezle bağlayın. 

3. Kavanozu 3 hafta boyunca ılık ve güneşli bir yere koyun.  

4. Çiçekler kahverengileşir bize artık sadece yağı lazım güzelce süzüp çiçekleri atalım.

5. Şifalı yağı karanlık ve serin bir yerde saklayabilirsiniz buzdolabı olabilir.

NASIL KULLANILIR

Karaciğer ve mide için yemeklerden önce bir kaşık tüketilmesi öneriliyor. Bu yöntem kabızlık çekenler için de uygun. Eklem ağrıları için yağ uygun bir miktarda alınıp masaj yapılarak ağrılı bölgeler rahatlatılır. Karahindiba yağı şeker hastaları için de uygundur.

Bunu da seversin  Sezeryan mi Normal mi?

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim