Bebeklerde Pişik Neden Olur ?

Melike
29 Haziran 2018
Yorum Yok

Bebekler en çok karşılaşılan problemlerden bir tanesi pişiktir. Pişik oluşmasındaki etken idrarın içindeki doğal amonyak ve dışkıdaki bakterilerden kaynaklıdır. Cildi hassas olan bebekler pişik olduklarında bu durumu zor atlatırlar.

Pişik oluşumuna neden olan bir başka neden de sert ve sağlıklı olmayan sabunlar.Bez hava alamadığı zaman da bebeğin cildi tahriş olur bu yüzden bebeğinizin bezinin üzerine naylon ya da çok sıkacak kıyafetler giydirmeyin.
Bebeğiniz çok kilolu ise bu durumda pişikte bir etkendir.

Çocukların bezleri kapatıcı olduğu için nemli kalan bez uzun süre temas ettiği için pişik oluşmasına neden olur. Gün içerisinde mutlaka bebeğinizin altını sık sık kontrol edin. İshal olan çocuklarda bağırsak geçişi hızlı olduğu için sindirim enzimleri daha çok artar. Bu durum da pişiğin oluşmasını hızlandırır. Bebeğin ya da annenin antibiyotik kullanması halinde pişik oluşma ihtimali daha yüksektir. Çocuğunuzun altını sıvı sabun ile yıkamak, bezi uzun süreli değiştirmemek, talk pudra kullanmak pişik oluşumunu kaçınılmaz kılar. Anneler bebeğinizin sağlığı için özen göstermek gerektiğini unutmayın.

Bebeğinizin pişik olduğunu nasıl anlarsınız biliyor musunuz?

Göbeğin alt tarafında , uyluk üst tarafı ve genital bölge en çok pişik görülen yerdir. Derinin birbirine sürttüğü yerde pişik oluşumu da çok gerçekleşir. Bebekte pişik oluşmasının ilk belirtisi deride kuruluk olmasıdır. Daha sonra deride kızarıklık oluşur. Şiddetli bir pişik ise açık yaralar şekildedir. Uzun süreli pişik de mantar görülme riski fazladır.
Pişik tedavisi yapılması çok önemlidir. Hasar görmüş deriyi iyileştirmek ve devamının olmaması için gerekli tedaviler yapılır.

Çocukların bezi yeni doğan bebeklerde saatte bir değiştirilmesi gerekir. Bebeklik döneminde ise 4 saatte bir bezinin değişmesi gerekir. Bebeğiniz altını pislettiğinde hemen altını değiştirirseniz bebeğiniz de pişik oluşumu olmayacaktır. Hem siz hem de bebeğiniz rahat olacaktır. Bebeğinizin altını değiştirirken biraz hava almasını sağlayın. Temizlerken ılık su ile temizlemelisiniz. Sıvı sabunlar ile temizlemekten kaçının. Bebeğinizde pişik varsa mutlaka doktora gitmeyi ihmal etmeyin ve doktorunuzun önerilerine uyun. Bebeğinizin sağlığı her şeyden önemlidir unutmayın hanımlar :)

Bunu da seversin  Solgar Ürünleri Hakkında
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.